Archív článkov

Hudobný tip: Jonatan Leandoer127 - Katla

21.07.2017, Kategória: Piešťanský denník

Yung Lean, imidžovka predchádzajúcich sezón, najsmutnejší chlapec Švédska a kľúčová persóna súčasného trapového soundu v jednom, sa minulý týždeň ozval pod novým menom Jonatan Leandoer127.
Autor adolescentných hitov Hurt, Kyoto či Afganistan vydal demo Katla, objavujúce novú (možnú) podobu jeho tvorby. Posledný album z roku 2016, Frostgod, bol vcelku bezpečným pseudoexperimentovaním s doterajším zvukom. Katla prináša nový cit pre štruktúru skladieb. Dostávame abstraktné syntetizátorové básne s Leanovým melancholickým spevom a prednesom v rodnom jazyku.

Autor už v predchádzajúcej tvorbe nadužíval funkciu autotune, umelo ladiacu hlas do požadovaných tónin. Na Katla sa z obľúbeného doplnku stáva plnohodnotný výrazový prostriedok.

Katla nie je vyslovene dobrým alebo podareným demom. Od 20ročného rapera je však odvážnym priklonením sa k akémusi postrapovému poetizmu. Lean často spomína, že jednou z jeho obľúbených kníh je Čajka Jonathan Livingston. Práve k individualizmu a poetike spomenutej novely sa Katla približuje najviac.


Michael Papcun


Podoby džezu 9. júla 2017

07.07.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany budú cez prázdniny pokračovať reprízami vašich obľúbených relácií. Paľko Jurák a ja si dovolíme užiť pár týždňov dovolenky a voľna. Významné podujatia a festivaly ako Open Jazz Fest na Zelenej vode a džezové aktivity v Kursalone neujdú našej pozornosti a budeme vás o nich informovať. Ďakujem vám za pozornosť, ktorú venujete Rádiu Piešťany, a prajem aj vám všetkým, aby ste si užili leto a bezstarostné voľno na načerpanie nových síl a zážitkov. Tie budú zdrojom a inšpiráciou, aby sme vám aj naďalej prinášali zaujímavé a príťažlivé relácie k vašej i našej spokojnosti.

Podoby džezu nájdete na Rádiu Piešťany po celý rok na frekvencii 90,2 MHz a na internetovom streame www.radiopiestany.sk vždy v nedeľu o 20. hodine a v kompletnej repríze v stredu o 23. hodine.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Lorde - Melodrama

07.07.2017, Kategória: Novinky z rádia

Len 20-ročná novozélandská speváčka Lorde ozvučuje leto 2017 druhým štúdiovým albumom Melodrama. Oproti štyri roky starému debutu Heroine ponúka novinka prepracovanejšiu paletu emócií, odrážajúcu život súčasných dospievajúcich ľudí. Nosné motívy albumu precízne zachytáva už jeho obal. Štýl sa pohybuje medzi obrazmi Edvarda Hoppera a Luciena Freuda.

Malé životné etudy 20-ročného dievčaťa sú vysádzané do tradičných popových štruktúr. Napriek tomu sa nestráca ich výpovednosť a autenticita. Stáva sa naopak ešte naliehavejšou. Lorde sa tak po boku popovej superhviezdy Weeknda a rhytm´n´bluesového básnika Franka Oceana stáva ďalším zásadným hovorcom generácie Ypsilon (ľudia narodení v 80. a 90. rokoch), najmä jej mladšej časti. Vďaka všeobecne prístupnej melodickosti, brilantnému speváckemu prejavu a silnej atmosfére je album atraktívny aj pre poslucháčov, ktorí do generácie Ypsilon nespadajú. Práve hitparádová popovosť skladieb umožňuje nielen ľahké stotožnenie sa so speváčkou pre mladých, ale slúži aj ako cesta k pochopeniu sveta mladých zo strany starších poslucháčov.

Michael Papcun


zdroj: Universal Music Group New Zealand


Podoby džezu 25. júna 2017

23.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany 25. júna venujeme klaviristom. Valér Miko vydal nový album a nazval ho priliehavo k jeho vzniku In The Nature. „Tento klavírny cyklus vznikal v priebehu uplynulého leta, najmä počas dni strávených v lesoch, na horách, ale aj pri Stredozemnom mori. Zázrak prírodných javov, ako aj pohľad na divokú zver vo mne vyvoláva vzrušujúce emócie a zároveň ma napĺňa vnútorným kladom. Tieto poryvy - vlny som sa potom snažil vyjadriť v hudobnej intimite zvuku klavíra,“ opisuje svoj album jeho autor V. Miko. Nový album bude v dobrej spoločnosti, budeme hovoriť o blížiacom sa jubileu - storočnici Thelonious Monka, o jeho hudbe i pohnutom životnom príbehu. V piatok 23. júna zahrá v Kursalone Katka Suchoňová a jej kvartet a Rádio Piešťany bude pri tom.

Na stretnutie pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Iggy Pop - The Idiot

23.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Idiot je prvým sólovým albumom ikony punkovej scény 70. rokov, Iggyho Popa. Vznikol v roku 1977 po päťročnej odmlke, ktorá nasledovala po rozpade jeho domovskej skupiny The Stooges.

Album sa oslobodzuje od žiletkovej agresie, ktorá definovala Popovu pôvodnú skupinu. Veľký podiel na príklone k avantgardnému zvuku na spôsob nemeckého krautrocku má prítomnosť Davida Bowieho, ktorý album produkoval a nahral naň všetky klávesové linky. Idiot je tematicky aj štylisticky inšpirovaný prostredím Berlína 70. rokov. Veľkomestský bohémsky život dokázal Pop veľmi priliehavo pretlmočiť do heslovitých lyricky úderných textov. Prenikavý minimalizmus Idiota sa stal inšpiráciou pre mnohé žánre alternatívnej hudby, od post-punku, cez gotický rock až po tzv. „novú vlnu”.


Michael Papcun


zdroj: RCA Victor
 


Podoby džezu 18. júna 2017

16.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany majú už svoju osvedčenú programovú štruktúru. Pravidelne informujú o významných osobnostiach, novinkách z nahrávacích štúdií a o dianí na džezovej scéne. V storočnici džezu je niekoľko zásadných osobností, o ktorých je reč pre ich zásluhy o vznik a vývoj džezu a tiež o zhode ich spoločného zrodu. Ella Fitzgerald a Thelonious Monk sa narodili pred sto rokmi, čo je určite dôvod o nich hovoriť. Predstavíme novinku, brazílsky bubeník Igor Willcox vydal svoj album No. 1. Na domácej scéne zahrá v Kursalone v stredu 15. júna Matúš Jakabčic a CZ-SK Big Band a vo štvrtok naplní za pekného počasia priestory terasy Kursalonu príjemný hlas Dášky Libiakovej v sprievode Swing Q.


Aktuality a informácie sú pravidelnou súčasťou relácie, ktorú vysielame v nedeľu o 20. hodine a reprízujeme v plnom znení v stredu o 23. hodine na frekvencii 90,2 MHz, a tiež na www.radiopiestany.sk.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

 


« Dozadu 1 2 3 4 25 49 72 96 Dopredu »