Archív článkov

Podoby džezu 18. júna 2017

16.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany majú už svoju osvedčenú programovú štruktúru. Pravidelne informujú o významných osobnostiach, novinkách z nahrávacích štúdií a o dianí na džezovej scéne. V storočnici džezu je niekoľko zásadných osobností, o ktorých je reč pre ich zásluhy o vznik a vývoj džezu a tiež o zhode ich spoločného zrodu. Ella Fitzgerald a Thelonious Monk sa narodili pred sto rokmi, čo je určite dôvod o nich hovoriť. Predstavíme novinku, brazílsky bubeník Igor Willcox vydal svoj album No. 1. Na domácej scéne zahrá v Kursalone v stredu 15. júna Matúš Jakabčic a CZ-SK Big Band a vo štvrtok naplní za pekného počasia priestory terasy Kursalonu príjemný hlas Dášky Libiakovej v sprievode Swing Q.


Aktuality a informácie sú pravidelnou súčasťou relácie, ktorú vysielame v nedeľu o 20. hodine a reprízujeme v plnom znení v stredu o 23. hodine na frekvencii 90,2 MHz, a tiež na www.radiopiestany.sk.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

 


Hudobný tip: Sound of Siam - Leftfield Luk Thung, Jazz and Molam in Thailand

16.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sound of Siam - Leftfield Luk Thung, Jazz and Molam in Thailand. Ide o kompilačný album, ktorý v sebe ukrýva to najlepšie z hudby Thajska vydanej za obdobie rokov 1964 až 1975. Jedinečnú kompiláciu Sound Of Siam má na starosti vydavateľstvo Soundway Records, ktorému sa podarilo ukázať poslucháčovi orientálnu hudbu v inom svetle. Na doske môžeme počuť jedinečné funkové groovy, džezové rytmy, ale aj hudbu inšpirovanú africkými a latinskoamerickými krajinami, ktorej thajské vokály dodávajú neskutočnú exotickú atmosféru. Album v sebe zahŕňa 19 skladieb od popredných thajských interpretov, ktorí hudobne spájajú viaceré kultúry a žánre.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Soundway Records


Podoby džezu 11. júna 2017

09.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany prechádzajú storočnou históriou džezu, ktorú si pripomíname od marca tohto roka. Pohľadom do minulosti mapujeme vývoj džezu a predstavujeme velikánov, ktorým patrí náš obdiv a vďaka. Kenny Baron sa narodil 9. júna 1943 a my si pripomenieme jeho hudbu a životný príbeh tak, ako ho opísal Arne Reimer vo svojej publikácii Americkí džezoví hrdinovia. Začiatkom roka vyšiel druhý diel tejto skvelej knihy. V každom diele sú opísané stretnutia s päťdesiatimi americkými džezovými legendami. K. Baron je jeden z mladších priekopníkov džezu, ale jeho prínos ako klaviristu i skladateľa je pozoruhodný. Na 9. júna pripadne tiež koncert Anny Hortovej & Friends. Dôkazom toho, že Anka si vie vybrať priateľov, je zloženie kapely: Ľuboš Šrámek - klavír, Tomáš „Kaštan“ Baroš - kontrabas, Marián Ševčík - bicie nástroje. V relácii nebudú chýbať aktuality a informácie z džezovej scény.

Na stretnutie v nedeľu o 20. h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Jon Anderson & Roine Stolt - Invention of Knowledge

09.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Invention of Knowledge, ktorý v júni tohto roka vydala spolupracujúca dvojica Jon Anderson a Roine Stolt. J. Anderson, známy z legendárnej rockovej skupiny Yes, a R. Stolt, ktorého ako veterána progresívneho rocku môžeme poznať zo skupín ako The Flower Kings či Transatlantic, získali veľký záujem hudobného sveta už pri oznámení spoločnej spolupráce na novopripravovanom albume.

Po hudobnej stránke ide o krásnu spomienku na bohatú diskografiu skupiny Yes. Napriek tomu, že hlavnou myšlienkou tejto dosky je priblížiť sa k tvorbe Yes, nahrávky sú veľmi originálne, moderné a kompozične novátorské. Jedinečný hlas J. Andersona sa, našťastie, ani po rokoch nezmenil, navyše svoju hudbu obohatil o prvky world music, džezu a moderného zvuku popovej hudby.

Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: InsideOut Music


Podoby džezu 4. júna 2017

02.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany prekonali číslo 250 svojich premiérových vydaní. V roku, keď oslavujeme storočnicu džezu, sme svedkami významných jubileí. Pripomenuli sme si sto rokov od narodenia Elly Fitzgeraldovej, viacerí významní džezoví velikáni jubilujú. V predošlých reláciách sme gratulovali k osemdesiatke Archie Sheppovi a Ronovi Carterovi. Tento týždeň sa dožíva tohto jubilea Grachan Moncur III., narodil sa 3. júna 1937. Priekopníkov džezu opisuje vo svojej publikácii Arne Reimer pod názvom Americkí džezoví hrdinovia v nemeckom vydavateľstve JazzThing.

Aj v Piešťanoch si chováme v úcte naše legendy, zakladateľov Gama Clubu - Libora Gardoňa, Johnyho Akaya a Milana Chmelíka. Sledujú so záujmom džezové dianie, ku ktorému patria pravidelné koncerty v Kursalone. V stredu 31. mája sa potešíme príjemnej hudbe a spevu Dáše Libiakovej a Swing Q. Aktuality a informácie o dianí na džezovej scéne sú nedeliteľnou súčasťou relácie Podoby džezu, ktorú si môžete vypočuť v repríze vždy v stredu o 23. hodine.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Laco Deczi & Jazz Cellula - Oheň až požár

02.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Oheň až požár od hudobného zoskupenia Jazz Celula, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Panton v roku 1976. Táto formácia skvelého trumpetistu Laca Décziho patrila v 70. rokoch k československej džezovej špičke a album Oheň až požár patrí k vrcholným nahrávkam vtedajšej doby.

Ako napísal publicista Vojtěch Hueber: „Celula, ktorá je akýmsi all stars bandom našej súčasnej džezovej scény, je so svojím moderným mainstreamom zvrchovane súčasná, a ak je pre ňu niečo charakteristické, je to kompaktnosť prejavu, ktorá je výsledkom nielen spoločného pôsobenia všetkých jej členov, ale aj toho, že všetci sú vyspelými hráčskymi individualitami prvotriednych kvalít. Bolo by nosením dreva do lesa, keby sme tu teraz rozoberali kultivovanosť Košvancovho trombónu, logiku saxofónových sól Petra Kráľa, Décziho expresivitu alebo perfektnosť Rúžičkovho fender piana.“

Album tohto týždňa si budete môcť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Panton


« Dozadu 1 2 3 4 5 25 49 72 96 Dopredu »