Archív článkov

Podoby džezu 4. júna 2017

02.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany prekonali číslo 250 svojich premiérových vydaní. V roku, keď oslavujeme storočnicu džezu, sme svedkami významných jubileí. Pripomenuli sme si sto rokov od narodenia Elly Fitzgeraldovej, viacerí významní džezoví velikáni jubilujú. V predošlých reláciách sme gratulovali k osemdesiatke Archie Sheppovi a Ronovi Carterovi. Tento týždeň sa dožíva tohto jubilea Grachan Moncur III., narodil sa 3. júna 1937. Priekopníkov džezu opisuje vo svojej publikácii Arne Reimer pod názvom Americkí džezoví hrdinovia v nemeckom vydavateľstve JazzThing.

Aj v Piešťanoch si chováme v úcte naše legendy, zakladateľov Gama Clubu - Libora Gardoňa, Johnyho Akaya a Milana Chmelíka. Sledujú so záujmom džezové dianie, ku ktorému patria pravidelné koncerty v Kursalone. V stredu 31. mája sa potešíme príjemnej hudbe a spevu Dáše Libiakovej a Swing Q. Aktuality a informácie o dianí na džezovej scéne sú nedeliteľnou súčasťou relácie Podoby džezu, ktorú si môžete vypočuť v repríze vždy v stredu o 23. hodine.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Laco Deczi & Jazz Cellula - Oheň až požár

02.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Oheň až požár od hudobného zoskupenia Jazz Celula, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Panton v roku 1976. Táto formácia skvelého trumpetistu Laca Décziho patrila v 70. rokoch k československej džezovej špičke a album Oheň až požár patrí k vrcholným nahrávkam vtedajšej doby.

Ako napísal publicista Vojtěch Hueber: „Celula, ktorá je akýmsi all stars bandom našej súčasnej džezovej scény, je so svojím moderným mainstreamom zvrchovane súčasná, a ak je pre ňu niečo charakteristické, je to kompaktnosť prejavu, ktorá je výsledkom nielen spoločného pôsobenia všetkých jej členov, ale aj toho, že všetci sú vyspelými hráčskymi individualitami prvotriednych kvalít. Bolo by nosením dreva do lesa, keby sme tu teraz rozoberali kultivovanosť Košvancovho trombónu, logiku saxofónových sól Petra Kráľa, Décziho expresivitu alebo perfektnosť Rúžičkovho fender piana.“

Album tohto týždňa si budete môcť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Panton


Podoby džezu 28. mája 2017

26.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Z tohto vrcholu sme rokmi dosť strmo zišli, povedané horolezeckou terminológiou - až do základného tábora, a len nečakaný výsledok iného súboja nás zachránil od pádu do druhej ligy. Šport je dôležitý spoločenský fenomén. Jeho úroveň ukazuje kvalitu života tej ktorej krajiny a jej obyvateľstva. Preto je dôležitou súčasťou mediálneho záujmu a aj prostriedkom šírenia informácií. Táto účasť verejnosti a médií prináša do športu veľké množstvo peňazí. Ich správne a spravodlivé rozdeľovanie, hlavne podpora mládeže, je dôležitou zložkou rozvoja športu.

Podoby džezu na záver mája majú opäť svojho jubilanta. Americký saxofonista Archie Shepp oslávi osemdesiatku. Na našej džezovej scéne sa objavil nový album autorskej dvojice Nikitin/Šrámek, Piotr Wylezol chystá spoluprácu s novým sextetom a rád nám povie o svojich zámeroch a plánoch. Zaujímavý album nahral Charlie Watts, bubeník Rolling Stones, s dánskym Radio Big Bandom. V stredu 24. mája na Kúpeľnom ostrove v pavilóne Harmony hrá Blue Note Band a v ten istý deň večer pozýva Dášenka Libiaková do Kursalonu na večer v sprievode Swing Q. Rádio Piešťany bude pri oboch koncertoch.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Vieroslav Matušík - Fascinating Strings

26.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Fascinating Strings v podaní sláčikového orchestra významného slovenského skladateľa Vieroslava Matušíka. Tento album z produkcie Československého rozhlasu osloví najmä milovníkov modernej vážnej hudby. Môžeme na ňom počuť 12 melodických skladieb slovenských autorov, ktoré jedinečný aranžmán V. Matušíka doslova predurčil sláčikovým nástrojom.

Hudobný kritik a skladateľ Pavol Zelenay o Matušíkovi napísal: „Z vynikajúceho orchestra, v ktorom každý hudobník akoby bol zrastený so svojím nástrojom, vie jeho umné aranžérske pero a citlivá ruka dirigenta vyčariť pestrú škálu farieb vo vycizelovaných harmóniách, krehké pianissimo i plné bohato znejúce fortissimo, aby nás ponoril do melódií, ktoré prinášajú oddych, potešenie a radosť z hudby.“

O hudobných kvalitách slovenskej klasickej hudby sa môžete presvedčiť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica
 

zdroj: Opus
 


Podoby džezu 21. mája 2017

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Džezová hudba na Slovensku má svoju bohatosť, popularitu a rešpektovanú umeleckú úroveň aj preto, lebo má širokú podporu v jej šírení kvalitnými médiami. Je dobre, že máme v našom meste Rádio Piešťany a jeho premyslený a obľúbený program, v ktorom má džez svoje pevné miesto. Cez terestriálne vysielanie sa dostáva relácia Podoby džezu k svojim poslucháčom v širokom okruhu Piešťan a cez internetovú stránku ju majú možnosť sledovať obdivovatelia po celom svete. Ohlasy potvrdzujú jej obľúbenosť a to je pre nás zaväzujúce. Dovoľte mi poďakovať firme WINTER média za priestor, ktorý poskytuje šíreniu džezu.

Jubilejné Podoby džezu budú spojené s ďalšou sviatočnou príležitosťou. V sobotu 20. mája pokrstí Sisa Michalidesová svoj ďalší album. Krst sa koná v Piešťanoch v priestoroch Elektrárne a my budeme pri tom. Po vlaňajšom úspechu v ankete Esprit 2015 s jej albumom Dream Rhapsody prichádza usilovná autorka s albumom Chloe. Nedeľná relácia uvedie aj ďalšie novinky na domácom a zahraničnej džezovej scéne v pravidelných aktualitách a informáciách.

Na stretnutie pri jubilejnej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - E.S.P.

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album E.S.P. od slávneho amerického džezového trumpetistu Milesa Davisa, ktorý v roku 1965 vydalo vydavateľstvo Columbia. Na albume môžeme počuť zmes post bobu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť hru Herbie Hancocka na piane, Dave Hollanda na base, mladého bubeníka Tonnyho Williamsa a, samozrejme, tenorsaxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zoskupenie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré dodnes patria k vrcholom džezovej hudby vôbec a E.S.P. je jednoznačne jedným z nich.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


« Dozadu 1 2 3 4 5 25 49 72 96 Dopredu »