Archív článkov

Podoby džezu 26. 3. 2017

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu prezentujú nominované albumy ankety Esprit 2016. Rádio Piešťany je oficiálnym partnerom piateho ročníka významnej hudobnej udalosti, ktorej sa zúčastňuje 22 interpretov. V doterajšom trvaní ankety najviac! Široký záujem verejnosti potvrdzuje každoročne aj účasť na hlasovaní v ankete Esprit. Hlasovanie verejnosti bude trvať od 30. marca do 21. apríla.

V budúcej relácii Podoby džezu v nedeľu o 20. hodine si spravíme rekapituláciu nominovaných albumov ankety. Pripomenieme si všetky albumy v abecednom poradí tak, ako budú zoradené k hlasovaniu na internetovom portáli jazz.sk.

V pravidelnej rubrike aktuality a informácie vám povieme, čo je nové na domácej i zahraničnej džezovej scéne. Sledujeme aj piešťanskú scénu - v stredu hrá v Kursalone Swing Q s Dášou Libiakovou a v piatok Radovan Tariška a Andreas Várady Family Trio. A my budeme pritom.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Carlos Santana

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Caravanserai od svetoznámeho mexického gitaristu Carlosa Santanu. V poradí štvrtý štúdiový album, ktorý vyšiel v roku 1972, sa stretol s rovnakým kritickým a komerčným úspechom ako predchádzajúce tri a zo Santanu urobil jednu z najuznávanejších postáv elektrickej gitary. Po hudobnej stránke ide o pokračovanie úspešného modelu z predchádzajúcich albumov, ktorý na tomto vygradoval do excelentnej polohy. Santana tu oslovuje fanúšikov rôznych žánrov, pričom mieša vplyvy džezu, rocku, latina, kubánskej a africkej hudby, a to všetko v dokonalej symbióze. Nájdeme tu silne rytmické skladby, ale aj pomalšie kúsky, avšak s veľmi silným rockovým feelingom, ktorý dopĺňa latinská rytmika s bluesovými a džezovými ingredienciami, silne okorenená nádhernými gitarovými sólami a bublajúcimi varhanmi.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 19. 3. 2017

17.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobnú kvalitu predstavuje aj anketa Esprit 2016, v ktorej hľadáme najlepší džezový album roka. Rádio Piešťany je mediálnym partnerom tejto významnej udalosti. V relácii Podoby džezu sa venujeme už piaty týždeň nominovaným albumom. Doteraz sme predstavili sedemnásť albumov, ktoré v minulom roku obohatili prostredníctvom rôznych vydavateľstiev slovenskú džezovú scénu. Ostáva ešte päť zaujímavých nahrávok rôznych orchestrov a sólistov.

V nedeľu 19. marca to bude skupina Five Gentlemen, Hanka Gregušová a Ondrej Kajňák, Eugen Botos s kapelou Finally, a klavirista Ján Hajnal. Odborná porota ankety Esprit 2016 má svoju povinnosť za sebou, pretože ich úlohou bolo odovzdať hodnotenie do 1. marca. Hlasovanie verejnosti na internetovom portáli jazz.sk sa začne už tento týždeň a o jeho trvaní vás budeme informovať prostredníctvom Rádia Piešťany.

Novinkou vysielacej štruktúry Rádia Piešťany je reprízovanie relácie Podoby džezu vždy v stredu o 23. hodine. V premiére sa táto relácia vysiela v nedeľu o 20.00 h a na stretnutie pri jej počúvaní sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Ananda Shankar and his Music

17.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Ananda Shankar and his Music od priekopníka tradičnej indickej hudby Ananda Shankara. Shankar experimentuje so zvukom a vytvára jedinečný náhľad do bohatej indickej hudobnej kultúry. Hudobníci na albume kombinujú indickú psychedéliu s vplyvmi zo západu a odstraňujú tak všetky hudobné bariéry. Na prvej strane dosky môžeme počuť indické rockové a funkové rytmy, na druhej je prevaha psychedelickej hudby najmä vďaka sitare, tradičnému indickému hudobnému nástroju.


„Hudba je oblasť, kde sa mladšia generácia môže zjednotiť a pracovať v harmónii na vytvorení melodického sveta, v ktorom môžu hudobníci a ich poslucháči nájsť spoločnú útechu, pokoj a radosť. Spojenie indických melódií so západnou harmóniou smeruje k vytvoreniu nadčasovej hudby, ktorá je lahodná uchu, upokojujúca pre dušu a potešujúca pre srdce,“ týmito slovami sa A. Shankar pokúšal vystihnúť krásu, ktorá je zachytená na albume Ananda Shankar and his Music.

Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

Adam Kvasnica
 

zdroj: His Master‘s Voice
 


Podoby džezu 12. 3. 2017

10.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany rozšírili rodinu poslucháčov. Novinka zaviesť reprízu relácie v stredu o 23. hodine sa stretla s pozitívnou odozvou. Teší nás to.

Slovenská džezová scéna žije anketou Esprit 2016, v ktorej hľadáme najlepší džezový album roka. Hlasovanie odbornej poroty sa skončilo 1. marca a internetový portál jazz.sk chystá technické zaistenie hlasovania poslucháčskej verejnosti. Rádio
Piešťany je mediálnym partnerom ankety, v relácii Podoby džezu predstavujeme postupne všetkých 22 nominovaných albumov. V nedeľu 12. marca to bude Sisa Feher a Fehero Rocher s albumom Cirrus, Jakub Tököly a Different Directions. Kristína Prekopová vydala album Úsvit a Ľubo Šamo predstavuje album Good Trip. Sledujeme aj piešťanské hudobné aktivity. Budeme s vami v stredu 8. marca v Kursalone na koncerte Dáše Libiakovej a jej Swing Quarteta.

Na stretnutie pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany v nedeľu 12. marca sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Lianne La Havas - Blood

10.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Blood od britskej neo soulovej speváčky Lianne La Havas, ktorý v roku 2015 vydalo vydavateľstvo Warner Bros. Túto dosku odporúčam všetkým milovníkom modernej hudby a výrazných ženských vokálov. Speváčka,
ktorá vyrastala na hudbe BIllie Holiday a Niny Simone, sa nám predstavuje v rôznych žánroch a podobách. Môžeme tu počuť vplyvy
džezu, soulu a funku, avšak to vo veľmi prenikavých a chytľavých
popových rytmoch.

Hudobnú ukážku z albumu Blood si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Warner Bros Records


« Dozadu 1 2 3 4 5 24 47 70 93 Dopredu »