Archív článkov

Podoby džezu 7. 2. 2016

05.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

V rozhovoroch sme predstavili najmenej 150 popredných domácich i svetových umelcov, za správami a reportážami z najväčších džezových udalostí cestovali do miest ich konania. Za týmto úspechom je mediálny priestor a podpora, poskytovaná spoločnosťou WINTER média, a.s., a prístup pracovníkov tejto inštitúcie. Zvlášť Paľko Jurák za technikou je hnacou silou a zárukou špičkovej kvality zvuku.

Jubilejné Podoby džezu predstavia nový album Ondreja Jurašiho Post. Zaujímavá nahrávka v netradičnom obsadení prichádza na trh z vydavateľstva Hudobný fond. Vychádza tu aj CD pod názvom Kulosaari, čo po fínsky znamená „ostrov kováčov“... Album nahral Lukáš Oravec s medzinárodným obsadením. Nikolaj Nikitin prichádza s albumom Slovak Sounds. Predstavuje intenzívny experiment výnimočnej zostavy slovenských hudobníkov.

Potešiteľné udalosti v džezovej sfére zatieňuje smutná správa. Vo veku 75 rokov 31. januára 2016 zomrel jeden z najvýznamnejších poľských džezmenov, saxofonista Janusz Muniak. Podoby džezu zaspomínajú na vplyv tejto nezabudnuteľnej osobnosti na vývoj poľského a európskeho džezu.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: King Crimson - Discipline

05.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Discipline od legendárnej progresívno-rockovej skupiny King Crimson. Tento album z roku 1981 začína úplne novú hudobnú éru kapely. Z pôvodnej zostavy tu môžeme počuť zakladateľa K. Crimson Roberta Frippa a bubeníka Billa Bruforda, ktorých dopĺňajú gitaristi Tony Levin a Adrian Belew.

Čo sa týka hudobnej stránky, na albume môžeme počuť skupinu v úplne novom hudobnom kabáte. Silné vplyvy zvuku new wave a modernej elektroniky sú citeľné na celej doske. Členovia King Crimson však aj v 80. rokoch zostali verní experimentálnemu progresívnemu rocku a každý album tejto skupiny rozhodne stojí za vypočutie.

Album týždňa Discipline si môžete vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!
Adam Kvasnica


Podoby džezu 31. 1. 2016

29.01.2016, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany zaznejú v nedeľu 31. januára po 199-krát, takže chystáme jubileum. Ale ešte dovtedy si doprajeme kvalitný džez. Sisa Michalidesová začala rok riadne zostra. Dream Rhapsody nazvala svoj nový album, na ktorom sa podieľajú umelci zvučných mien Benito Gonzalez, Radovan Tariška, Lukáš Oravec, Juraj Griglák, David Hodek, Marian Ševcík, Peter Preložník, Pavol Bereza, Michal Šimko, Nikolaj Nikitin a autorka sama.

Pripomenieme si nadchádzajúce udalosti na slovenskej a zahraničnej džezovej scéne. Veď viedenský Konzerthaus je na dohodenie kameňom a dúfajme, že nám politici nepredpíšu opäť povolenie na návštevu susednej krajiny. Vydavateľstvo Santa Monica Press a autor Frank R. Hayde vydá v marci biografiu s názvom Stan Levey: Jazz Heavyweight. Príbeh belošského bubeníka, ktorý stál a ovplyvnil vývoj bebopu. Príťažlivý je aj program košických Džezových dní. Richard Bona, Antonio Sanchez Zuzana Mikulcová, Sisa Fehér potvrdili svoju účasť.
S vďakou za vašu pozornosť sa na stretnutie na Rádiu Piešťany teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Radiohead - The King of Limbs

29.01.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album The King of Limbs od slávnej rockovej skupiny Radiohead, ktorý bol vydaný v roku 2011 na doskách nezávislého anglického vydavateľstva XL. The King of Limbs považujem za vrchol súčasného experimentálneho rocku. Okrem melancholického a temného spevu Thoma Yorka treba vyzdvihnúť najmä Phila Selwaya na bicie a Colina Greenwooda na basgitare, ktorí sa postarali o rytmickú sekciu na albume a vytvorili tak jedinečnú atmosféru.
O kvalitách skupiny Radiohead sa môžete presvedčiť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 24. 1. 2016

22.01.2016, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany kráčajú neochvejne k svojmu guľatému jubileu... Tento mesiac sa ozve ich zvučka 200-stý krát. Ale ešte dovtedy si pripomenieme 95. výročie narodenia Django Reinhardta, oživíme ducha veľkej Abbey Lincoln a pripomenieme zaujímavý „line-up“ košických Džezových dní. Richard Bona, Antonio Sanchez, Zuzana Mikulcová, Sisa Fehér sú na programe tohoročných koncertov košických Jazz Days. Esperanza Spalding a Carpet Cabinet vydávajú prvé videoklipy... Peter Erskine vydáva nový album Dr Um. Tieto novinky sú len zlomok pripravených informácií a aktualít z domácej a zahraničnej džezovej scény, ktoré vám poskytneme v relácii Podoby džezu v nedeľu 24. januára na Rádiu Piešťany.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Podoby džezu 17. 1. 2016

15.01.2016, Kategória: Novinky z rádia

Spoločnosť Entertainment Cruise Productions ohlásila na rok 2017 prvý ročník novej výletnej lode, zameranej na súčasný džez. Počas plavby na nej vystúpia viacerí významní jazzoví muzikanti, medzi nimi Pat Metheny, Marcus Miller, Robert Glasper. Aj v tejto sfére máme ako mesto svojho zástupcu. Na výletnej lodi - síce nie vyslovene džezovej - koncertuje na ceste okolo sveta piešťanský džezový klavirista Peter Jankech. Bol by som rád, keby sa stretol s Viktorom Zappnerom, profesorom Univerzity v Tasmánii. Viktor na Piešťany nezabúda, jeho zaujímavý postreh o súčasných džezových trendoch uvedieme v nedeľu 17. januára na Rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu. Spolu s ďalšími informáciami a aktualitami z domácej a zahraničnej džezovej scény zalistujeme aj v džezovom časopise Down Beat. Zverejnil výsledky už 80. ročníka čitateľskej ankety o poradí obľúbenosti najlepších džezových interpretov a nahrávok.

Podoby džezu na Rádiu Piešťany spríjemňujú nedeľný večer a blížia sa k okrúhlemu jubileu. S Paľkom Jurákom sa vám ozveme 199-ty krát.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


« Dozadu 1 19 20 21 22 23 24 25 49 72 96 Dopredu »