Archív článkov

Podoby džezu 6. 12. 2015

04.12.2015, Kategória: Novinky z rádia

Umelci, vyjadrujúci pocity cez talent, tiež vzdávajú hold tejto radostnej udalosti. V hudbe a v džeze zvlášť asi najviac sa darí nádhernou melódiou a aktuálnym textom nazrieť do ľudských duší a príbytkov. V histórii džezu aj tí najväčší sa zúčastňujú na oslave Vianoc. Na rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu nám spríjemní Vianoce Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, Tonny Bennett, Diana Krall, Nat King Cole, Monica Zetterlund, Vince Guaraldi, Fragile, Lucia Lužinská a mnoho ďalších... a radi splníme aj vaše želania!

V Art Jazz Gallery sa stretneme 4. a 5. decembra. Piešťanský džezový festival Doda Šošoku privedie na pódium v Kursalone slovenskú a českú džezovú špičku. Najprv v piatok CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica a po ňom Mila Suchomela s projektom Sax In The City. V sobotu na úvod večera trio Nothing But Swing a na záver festivalu Rada Tarišku a jeho kvartet.

Rádio Piešťany pri tejto dôležitej udalosti nechýba. O jej priebehu a stretnutiach zaujímavých osobností vás budeme v rozhovoroch a reportážach informovať v nedeľu 6. decembra o 21.00 h v relácii Podoby džezu.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Opeth - Heritage

04.12.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Heritage od švédskej rockovej skupiny Opeth vydaný v roku 2011. Ak by som písal o albumoch, ktoré predchádzali vydaniu tejto dosky, písal by som o metalovom Opethe. Avšak v tomto prípade to tak nie je, a preto je Heritage v porovnaní s ostatnými albumami výnimočný a inovatívny.
Experimentátor Mikael Akerfeldt sa rozhodol pre zmenu smeru a z desiateho albumu Opeth vyškrtol akékoľvek náznaky death metalu. Musím sa priznať, že čo sa rocku týka, uprednostňujem skôr progresívny rock zo 70. rokov, avšak skupina Opeth je pre mňa dôležitou výnimkou. Na albume ukázali schopnosť pohybovať sa medzi viacerými hudobnými štýlmi naraz. Opeth svetu ukázali, že metal v podstate nepotrebujú. Svoju komplexnú víziu k poslucháčom preniesli aj cez tichšie tóny, džezový feeling, prog-rockový nádych a dokonalú súhru všetkých zúčastnených.
Bravo! Adam Kvasnica


Podoby džezu 29. 11. 2015

27.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

V piatok 4. decembra sa zíde česko-slovenská džezová smotánka pod taktovkou Matúša Jakabčica v jeho CZ-SK big bande. Priestory klubu rozozvučí aj Milo Suchomel a jeho projekt Jazz in the City. V sobotu 5. decembra zahrá na úvod trio Nothing But Swing. Rado Tariška pokračuje v zaoceánskej spolupráci, tentoraz s hosťom Benitom Gonzalesom z Venezuely, ktorý to už v Piešťanoch dobre pozná.
Aj vo vydavateľskej sfére sa dejú veci. Po Martinovi Uherekovi vydáva nový album Lukáš Oravec v medzinárodnom obsadení pod názvom Piotrology. Magický dátum je 29. november 2015. Na túto nedeľu pripadlo viacero vzácnych jubileí. Billy Strayhorn, legendárny skladateľ a dvorný aranžér orchestra Duke Ellingtona, sa narodil pred sto rokmi, bubeník Billy Hart sa dožíva v plnom lesku 75 rokov, jeho rovesník Chuck Mangione koncertuje a nahráva a náš dobrý známy a priateľ, bubeník Adam Nussbaum, hral aj v Piešťanoch, oslavuje šesťdesiatku.
O tom všetkom budú Podoby džezu v prvú adventnú nedeľu. Už sa teším, ako to s Paľom Jurákom poskladáme do 120 minút vyhradených pre našu reláciu. V každom prípade zaznie relácia pre všetkých milovníkov džezu a dobrej hudby 29. novembra o 21.00 h na Rádiu Piešťany.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Arsenal - Jazz-Rock Ensemble

27.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Jazz-Rock Ensemble od ruskej džezrockovej skupiny Arsenal, ktorý vyšiel v sovietskom vydavateľstve Melodyia v roku 1977. Ide o prelomový album sovietskeho džezrocku od skupiny, ktorá ako prvá začala hrať tento hudobný štýl na území bývalého Sovietskeho zväzu. Na debutovom albume môžeme počuť zmes bigbandového džezu a rocku vo veľmi zaujímavých dlhotrvajúcich kompozíciách.
Prvý džezrockový z ruskej dielne si môžete vypočuť už túto sobotu vo o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 22. 11. 2015

20.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Prvý deň zahrá Big band CZ-SK Matúša Jakabčica, Milo Suchomel predstaví projekt Sax in the City, to sú Pavol Bereza, Cuco Gajlík, Juraj Raši a ďalší. V sobotu 5. decembra od 19.30 h zahrá Nothing But Swing Roba Ragana, Klaudia Kováča a Petra Solárika a na záver festivalu v Art Jazz Gallery si Rado Tariška pozval z Venezuely klaviristu Benita Gonzalesa, kontrabasistu z Maďarska Gyorgy Orbana a bubeníka Davida Hodeka. Ešte predtým v piatok 20. novembra si vypočujeme džez domácej proveniencie v podaní jedného z organizátorov piešťanských džezových aktivít, Ondreja Boteka. Všetky tieto udalosti v Rádiu Piešťany registrujeme a v relácii Podoby džezu priblížime a predstavíme ich aktérov.
Martin Uherek vydáva nový album s názvom Walkin’ My Own Way, čiže „idúc vlastnou cestou”. Základné jadro projektu tvorí trio M. Uherek - saxofón, Peter Korman - kontrabas, Pavol Blaho - bicie. Na albume sa objavili aj hostia, klavirista Klaudius Kováč, trubkár Juraj Bartoš a saxofonista Radovan Tariška. Rádio Piešťany je partnerom vydania tohto albumu a v nedeľu 22. novembra ho predstavíme v relácii Podoby džezu o 21.00 h. Nebudú chýbať ani aktuality a informácie o dianí na domácej a zahraničnej džezovej scéne.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Collegium Musicum - Collegium Musicum

20.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je debutový album slovenskej skupiny Collegium Musicum, ktorý vyšiel na vydavateľstve Supraphon v roku 1971. Túto legendárnu skupinu na čele s gitaristom Fedorom Frešom a klávesákom Mariánom Vargom netreba hádam nikomu predstavovať. Album s názvom Collegium Musicum posunul československú hudobnú scénu na novú úroveň a nezmazateľne sa zapísal do hudobnej histórie našej krajiny. Po hudobnej stránke ide o unikátne prevedenie vážnej hudby do art rocku s citeľnými vplyvmi big beatu.
Album si pripomenieme už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 21 22 23 24 25 26 27 49 72 96 Dopredu »