Archív článkov

Podoby džezu 15. 11. 2015

13.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Slovensko je poslednou dobou križovatkou ciest svetových džezových osobností. Po „džezákoch“ sa do Bratislavy chystá ďalšia várka džezu na najvyššej úrovni. Program „jednodňového“ festivalu OneDay Jazz Festival je priam odvážny. Stačí uviesť mená ako Gonzalo Rubalcaba, José James, Ben Williams a naše silné tromfy - Sisu Fehér, Pavla Morochoviča, Martina Valihoru a ďalších, aby sme si naplánovali na 24. a 25. novembra cestu do bratislavského Istropolisu. Rádio Piešťany nemôže pri takejto udalosti chýbať. Vám, ktorí nestihnete byť priamo na mieste, priblížime festivalové dianie v relácii Podoby džezu.
V piatok trinásteho novembra zahrá v Art Jazz Gallery bratislavský Fats Jazz Band s Jankou Dekánkovou. O koncerte si pohovoríme v nedeľu na Rádiu Piešťany a zahráme si novinky zo svetovej tvorby - Terri Lyne Carrington vydala novú dosku The Mosaic Project, vydavateľstvo Hevhetia otvára dvere slovenskému triu Jána Kopčáka s titulom The Cigarette After a Pavian Records v spolupráci Poľským inštitútom prináša novinku od Jany Bezek s názvom Cracow.
Aktuality a informácie z domácej a zahraničnej džezovej scény spolu s novinkami džezového trhu si vypočujete v nedeľu 15. novembra o 21.00 h na Rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - Kind of Blue

13.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Kind of Blue od amerického džezového trumpetistu a hudobného génia Milesa Davisa. Tento legendárny štúdiový album nahratý v roku 1959 patrí podľa väčšiny hudobných kritikov k najlepším džezovým albumom všetkých čias. Kind of Blue je nadčasovým dielom, v ktorom sa stretla hviezdna zostava svetovo uznávaných džezmenov. Okrem lídra skupiny M. Davisa môžeme na albume počuť altsaxofonistu Cannonballa Adderleyho, tenorsaxofonistu Johna Coltrana, pianistu Billa Evansa, basistu Paula Chambersa a bubeníka Jamesa Cobba.
Ako bolo Milesovým zvykom, pred nahrávaním nemala kapela takmer žiadne skúšky a hudobníci mali len obmedzenú predstavu o tom, čo vlastne majú nahrávať. Davis im rozdal len kusy popísaných papierov so stupnicami a melodickými líniami. Práve veľké množstvo improvizácie a voľnosť, ktorú hudobníci na albume dostali, umožňovali každému uplatniť svoj vlastný spôsob hry, a teda hrať v polohe, ktorá im najviac vyhovuje.
Presvedčiť sa o tom, že Kind of Blue je naozaj jeden z najlepších džezových albumov, sa môžete už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 8. 11. 2015

06.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Slovenskí džezoví interpreti dosiahli do najvyššej sféry hudobného diania. Hrajú na významných festivaloch, sú pozývaní do špičkových kapiel, nahrávajú v legendárnych štúdiách, študujú na renomovaných školách. Andreas Várady spolupracuje s Quincy Jonesom a jazdí na turné s George Bensonom, Bob Mintzer postavil kvintet na slovenskej rytmike, Rado Tariška sa chystá nahrávať pre vydavateľstvo Verve, slávna bostonská „Berklee“ už má slovenských absolventov a univerzita v Graci je v našom kraji na skok...
Scenériu farebnej jesene piešťanských parkov skrášli pravidelný piatkový džezový večer v Kursalone. Art Jazz Gallery naplní príjemným zvukom organový kvartet Janka Hajnala. Spolu s ním Milo Suchomel na tenorsaxofóne, Pavol Bereza na gitare a Juraj Raši na bicích nástrojoch. Aj o tomto koncerte budú nedeľňajšie Podoby džezu na Rádiu Piešťany. V minulej relácii sme mapovali Bratislavské jazzové dni 2015, ale do vyhradeného času sa nevošiel utorkový koncert, v ktorom rozburácali Starú tržnicu Sisa Fehér, Grzegorz Karnas a Esperanza Spalding. Nebudú chýbať aktuality a informácie z domácej a zahraničnej džezovej scény.
Na stretnutie v nedeľu o 21. hodine sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Jimi Hendrix - Electric Ladyland

06.11.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Electric Ladyland od amerického hudobníka Jimiho Hendrixa a jeho skupiny The Jimi Hendrix Experience. Na doske vydanej v októbri 1968 sa prejavila legendárna Hendrixova hra na elektrickej gitare v plnej sile a Electric Ladyland je považovaný za jeden z najlepších rockových albumov v histórii hudby. Môžeme tu počuť zmes soulu, džezu a elektrického bluesu, ktorý bol základom Hendrixovho poňatia hudby.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 1. 11. 2015

30.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

V piatok po slovenskej mladi Groove Hub prišiel džez so zlatou visačkou. Rodinný projekt Váradyiovcov s Radom Tariškom a Jeff Ballard so svojím triom zelektrizovali atmosféru pre neuveriteľný funk-fusion koncert kapely Snarky Puppy. Sobotu uviedli opäť slovenské špičky. Juraj Griglák a zrelá omladina okolo legendárneho Boba Mintzera potvrdili pevné miesto slovenského džezu na svetovej scéne. Alain Caron pokračoval v nastavenom trende a Gregory Porter mal uľahčenú úlohu - všetko okolo dýchalo džezom. V nedeľu prezentovali slovenský džez na „B“ pódiu Juraj Schweigert a The Groove Time a Frankie Kimono. Druhá scéna nebola žiadnou výplňou prestávok potrebných na úpravu hlavnej. Aj tu sa hral prvotriedny džez v podaní šiestich vybraných slovenských kapiel a troch zahraničných formácií.
Rádio Piešťany, mediálny partner Bratislavských jazzových dní, samozrejme pri tom nechýbal. Podrobný prierez festivalom spolu s názormi organizátorov i rozhovormi s účastníkmi prinesieme v nedeľu 1. novembra o 21.00 h na Rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu.
Čo bolo pre mňa na „džezákoch“ najpríťažlivejšie? Andreas Várady Band, Snarky Puppy a Bob Mintzer Quintet. A koho by som rád počul budúci rok? Ostanem verný remeslu. Jedného z bubeníckej špičky - Brian Blade alebo Jack De Johnette... Alebo oboch?
Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Premiata Forneria Marconi - Storia di un Minuto

30.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Storia di un Minuto od talianskej progresívno-rockovej skupiny Premiata Forneria Marconi (v skratke PFM). Ide o debutový album jednej z najuznávanejších talianskych kapiel, pôvodne vydaný v roku 1972, avšak z dôvodu veľkého záujmu poslucháčov vychádza opäť v reedíciách. Hudobní kritici často označujú PFM ako taliansky King Crimson alebo Jethro Tull. Určite nájdeme mnoho podobností, ale tak ako väčšina skupín z talianskej scény aj PFM sa od svetového prog rocku odlišujú, pretože taliansky progresívny rock je jednoducho jedinečný.
Doska Storia di un Minuto (Príbeh jednej minúty) ma veľmi oslovila. Nie je na nej jediné slabšie miesto - čo skladba, to perla. Po vydaní sa v Taliansku stala bestsellerom a kapele otvorila dvere. Takto sa začal príbeh jednej z najväčších talianskych kapiel. Už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 22 23 24 25 26 27 28 49 72 96 Dopredu »