Archív článkov

Podoby džezu 25. 10. 2015

23.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Bratislavské jazzové dni (BJD) sú vrcholom džezového diania na Slovensku. Tradíciou, umeleckou úrovňou, organizáciou, popularitou, mediálnou silou, sa po štyridsiatich rokoch existencie stali rešpektovaným podujatím s účasťou svetových džezových osobností. Výpočet tých, ktorí sa v Bratislave predstavia tento víkend a v utorok budúceho týždňa, to len potvrdzuje.
„Džezáky“ sú aj mediálnym ťahákom a Rádio Piešťany je partnerom tejto významnej udalosti. Nedeľňajšie vydanie relácie Podoby džezu bude o koncertoch hviezd. Snarky Puppy, Gregory Porter, Fourplay sú headlinermi, ale Andreas Várady, Jeff Ballard, Juraj Griglák, Bob Mintzer, Marla Glen a ďalší určite tiež udržia iskrivé napätie v sále Incheby. Na Rádiu Piešťany vám priblížime atmosféru a hudbu z BJD 2015 v nedeľu o 21.00 h.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: St Germain - St Germain

23.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album St Germain od francúzskeho producenta Ludovica Navarra, ktorý tvorí pod umeleckým menom St Germain. Hudobník dlhoočakávaný album vydal po 15 rokoch od svojej poslednej dosky s názvom Tourist, ktorá dodnes patrí k prelomovým albumom štýlu Nu Jazz. St Germain zostal aj pri svojom novom projekte verný tomu, čo vie najlepšie. Džez spája s rôznymi štýlmi elektronickej hudby a inšpirovať sa nechal aj africkou hudobnou kultúrou, preto odporúčam tento album všetkým milovníkom modernej world music. Album obsahuje osem skladieb, na nahrávaní sa zúčastnili uznávaní africkí umelci, napríklad speváčka Nahawa Doumbia, ale aj hudobníci z oblasti džezu (Jorge Bezerra, Joe Zawinul Syndicate).
Novinku St Germain, ktorá vyšla 9. októbra, si môžete vypočuť už tento týždeň o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 18.10.2015

16.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Vo svete hudby sa udiali veci radostné i strastné... Odišiel legendárny saxofonista Phill Woods. Len nedávno, v septembri, odohral svoj posledný koncert, aby oznámil koniec aktívnej činnosti. Zomrel 29. septembra vo veku 83 rokov. Horúcou témou sú Bratislavské jazzové dni, kde má Rádio Piešťany mediálne zastúpenie. Chystá sa veľa koncertov a koncertných šnúr, zaujímavých pre našich poslucháčov. Na turné vyráža Otto Hejnic a jeho trio. Ondrej Krajňák na klavíri a Josef Fečo tvoria mimoriadnu formáciu s veľmi vlastným hudobným výrazom. Bob Mintzer a jeho slovensko-maďarsko-český sprievod (Lukáš Oravec - trúbka, Kálmán Oláh - klavír, Tomáš Baroš - kontrabas a Marian Ševčík - bicie) ukončí dvojtýždňové turné nahrávkou albumu v Prahe, Ibrahim Maalouf vydáva dva nové albumy. V Kursalone v Art Jazz Gallery zahrá v piatok 16. októbra Robert Ragan Junior s hosťami.
Tieto a množstvo ďalších informácií vytvoria v nedeľu 18. októbra na Rádiu Piešťany ďalší diel pravidelnej relácie Podoby džezu s aktuálnym hudobným a slovným sprievodom.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Michal Urbaniak - Urbaniak

16.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Urbaniak od famózneho poľského džezového hudobníka Michala Urbaniaka. Urbaniak má spolu so skupinou na konte viacero dosiek, ktoré patria k najlepším fusionovým albumom všetkých čias. Album, ktorý vyšiel v roku 1977, patrí k popredným albumom poľskej džezovej scény. Urbaniak sa tu predstavil so skupinou, v ktorej nechýbala ani jeho žena Urszula Dudziak. Na doske môžeme ďalej počuť Zbigniewa Namyslowskeho na altsaxofóne, Kennyho Kirklanda na piane, Tonnyho Bussa na base a Lurenda Featherstone na bicích.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica
 


Podoby džezu 11.10.2015

09.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Na úvod, v piatok 23. októbra, zahrá Andreas Várady s Radom Tariškom a večer uzavrie funkový kotol - najžiadanejšia kapela amerického džezového trhu Snarky Puppies. V utorok 27. októbra v Starej tržnici vyhreje atmosféru Sisa Fehér. Záver festivalu je v prstoch i v hlase jednej z najlepších aktérok súčasnej svetovej džezovej scény - Esmeraldy Spalding.
Džezový život pokračuje vo svojej pravidelnosti aj v piešťanskej Art Jazz Gallery. Týždeň sa koná v znamení „domácej“ produkcie. V stredu 7. októbra je čas vyhradený pre Swing Quartet s Dášou Libiakovou a v piatok 9. októbra predstaví Erik Rothenstein album Rio Danubio. Rádio Piešťany má v relácii Podoby džezu za cieľ nielen zdieľať to najlepšie, čo džezová hudba v histórii zaznamenala, ale tiež informovať o aktuálnych udalostiach na domácej a zahraničnej džezovej scéne, ktorých súčasťou sú aj vyjadrenia významných džezových osobností.
Také budú aj Podoby džezu v nedeľu 11. októbra o 21.00 h na Rádiu Piešťany. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Black Sabbath - Sabotage

09.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sabotage od kultovej hardrockovej skupiny Black Sabbath. Ide o šiesty štúdiový album, ktorý bol nahraný v Londýne v roku 1975. Album Sabotage patrí k najexperimentálnejším a najtvrdším albumom tejto skupiny.
Pre viacerých hudobných kritikov ukončil zlatú éru Black Sabbath na čele s Ozzy Osbournom. Oproti predošlej tvorbe je zvuk na albume surový a temnejší. Môžeme tu počuť prvky trash metalu a progresívneho rocku zmiešané s klasickým rockom. Okrem speváka O. Osbourna treba vyzdvihnúť hlavne gitarové rify Tony Iommina. Dôkazom je najmä skladba Symptom of the Universe, ktorú považujem za špičku metalovej produkcie vôbec. Okrem nej sa na albume nachádza viacero neznámych skladieb, ako napríklad Am I Going Insane?, ktorá je akýmsi mottom tohto šialeného albumu.
Sabotage si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 23 24 25 26 27 28 29 49 72 96 Dopredu »