Archív článkov

Podoby džezu 4. 10. 2015

02.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

V sobotu napriek dažďu a nepohode znel Mierovým námestím v Trenčíne parádny džez! Chlapci tria pod vedením Valéra Mika, víťazi súťaže mladých slovenských kapiel JazzStartUp, zaujali stále pribúdajúci dav, aby odovzdali zahriatu scénu - priamo pod Trenčianskym hradom - koncertu svetovej úrovne. Tentet Michala Motýľa hrá tak, že v tejto forme môžu bez roztrasených kolien nastúpiť na ktorékoľvek pódium najkvalitnejších festivalov. Kompozície, aranžmány a interpretácia nemajú chyby. O tom všetkom budú nedeľné Podoby džezu spolu s rozhovormi a postrehmi zúčastnených aktérov tohto hodnotného a bohatou tradíciou ovenčeného podujatia.
Jesenné džezové hody pokračujú koncom októbra v Bratislave. Poznáme už program Bratislavských jazzových dní, na tlačovke sme získali aj novinky o ich prípravách. Rádio Piešťany je mediálnym partnerom podujatia, aj preto vás budeme o nich až do ich konania - 23. až 27. októbra - pravidelne v našej relácii informovať.
Na stretnutie v nedeľu o 21.00 h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Gentle Giant - Octopus

02.10.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Octopus od britskej progresívno-rockovej skupiny Gentle Giant. Doska bola vydaná v roku 1972, čiže v období, keď zažíval progresívny rock svoju zlatú éru. Táto skupina bola známa typickým multižánrovým prevedením rocku. Do hudby jej členovia zakomponovali prvky vážnej hudby, bluesu a džezu, čo môžeme počuť aj na albume Octopus.
Gentle Giant mali v sedemdesiatych rokoch veľmi plodné obdobie a vydali až 12 albumov, no práve Octopus patrí k ich najlepším. Odporúčam ho poslucháčom nielen ako vstupnú bránu do štýlu progresívny rock, ale zároveň ako prvý album, ktorý si treba vypočuť od tejto britskej kapely.
Album si budete môcť vypočuť už tento týždeň o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 27.9.2015

25.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

V piatok večer zaspieva Dáša Libiaková, piešťanská rodáčka a dlhoročná stálica slovenskej džezovej scény. Pozvala si k spolupráci skúsených hlásnikov džezu, aj v Piešťanoch dobre známy VV Jazz Q. Do vyhriatej džezovej atmosféry nastúpi v ten večer zohraté trio známe pod menom Pa-Co-Ra. V sobotu 26. septembra pokračuje festival na Mierovom námestí. V ten deň sa koná aj populárny Bio jarmok, a v snahe spojiť dve zaujímavé udalosti sa usporiadatelia dohodli na vzájomne výhodnej spolupráci. O 14.00 spestrí priestory námestia Trio Valéra Miku a o 16.00 privíta otvorená scéna špičku slovenského džezu, desať popredných džezových osobností - Tentet Michala Motýľa.
Aj piešťanská džezová scéna dáva priestor jesennej nálade. V Kursalone zahrá v pravidelnej sérii piatkových koncertov Milo Suchomel a jeho projekt Sax In The City - Sax v meste... Ďalší kvalitný koncert špičkových džezových osobností ostáva verný nastavenej úrovni podujatí v Art Jazz Gallery.
Priatelia, je z čoho vyberať a Rádio Piešťany bude sledovať obe udalosti tak, aby sme vám v nedeľu večer v relácii Podoby džezu o 21. hodine podali informácie od priamych aktérov týchto príťažlivých koncertov.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Podoby džezu 20. 9. 2015

18.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

Na Winterovej ulici v Piešťanoch sa po rokoch stretli ľudia s obrovskou životnou skúsenosťou. Odišli, aby zaistili lepší a slobodnejší život pre seba a rodiny. Milý Viktor a Johny! Ďakujem za nádherné chvíle nášho stretnutia. A nech sa vám u vás doma darí.
V nedeľu 20. septembra si na Rádiu Piešťany zaspomíname na piešťanskú kapelu GammaClub a hudbu, ktorú sme v čase ich najväčšej slávy počúvali. Prelistujeme magazín Down Beat s výsledkami 63. ročníka ankety odborníkov o najlepších hráčov na jednotlivých nástrojoch a najlepšie džezové albumy roka. Predstavíme účastníkov XXII. Trenčianskeho jazzového festivalu Jazz pod hradom.
Na stretnutie pri relácii Podoby džezu v nedeľu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - In a Silent Way

18.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album In a Silent Way od legendárneho amerického džezového hudobníka Milesa Davisa. Ide o jeden z najúspešnejších albumov histórie džezovej hudby vôbec. Vydaný bol v roku 1969 v prestížnom vydavateľstve Columbia Records. Po hudobnej stránke ide o inovatívnu fúziu džezrocku a džezu so silnými vplyvmi elektroniky. Na doske môžeme okrem M. Davisa počuť hudobníkov z absolútnej džezovej špičky. Aj vďaka menám ako Chick Corea, John McLaughlin a Joe Zawinul sa album zapísal do hudobnej histórie a nemal by ujsť žiadnemu fajnšmekrovi.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!
Adam Kvasnica


Podoby džezu 13. 9. 2015

11.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

Do Európy prichádzajú ľudia s inou kultúrou a iným náboženským presvedčením. Pokúsme sa prijať ich prítomnosť ako obohatenie našich tradičných hodnôt a prihlásme sa k nim bez xenofóbie a rasizmu, s ochotou a schopnosťou pomáhať. Mnohí z utečencov sa vrátia do svojich krajín, keď to situácia dovolí, ostatní sa možno integrujú v európskych podmienkach. Medzi nimi sú určite nadaní, talentovaní ľudia a umeleckými schopnosťami spestria európsku kultúru. Hudba je kumšt bez hraníc. Džez zvlášť - ako najmodernejší hudobný výraz má multikultúrny základ. Odpútal sa od afrických koreňov a prešiel všetkými kontinentmi, pričom zaujal a zjednotil ľudí bez rozdielu rasy a náboženstva.
Podoby džezu na nedeľu 13. septembra pripravujeme v Rádiu Piešťany v znamení spolupráce a vzájomného rešpektu džezových umelcov. Vypočujeme si kapely a orchestre s medzinárodným obsadením ako dôkaz prítomnosti dobrej vôle a tolerancie medzi ľuďmi. Vlastností, bez ktorých by sme v týchto dňoch ťažko hľadali riešenie v zložitej situácii.
Na stretnutie pri dobrej hudbe sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


« Dozadu 1 24 25 26 27 28 29 30 49 72 96 Dopredu »