Archív článkov

Podoby džezu 6. 9. 2015

04.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

Slovenský džez je na skvelej, medzinárodne rešpektovanej úrovni. Viacero kapiel hrá džez na prvotriednych podujatiach, mnoho sólistov hrá v špičkových medzinárodných projektoch. Na Slovensku registrujeme mnoho organizátorov a promotérov džezových podujatí. Dobrovoľných entuziastov, ktorí mnoho krát z vody uvaria perfektný džezový pokrm. Podpora džezu a menšinových hudobných žánrov je stále nedostatočná. Oficiálne inštitúcie majú svoje kritériá pre udeľovanie dotácií, a organizovania džezového podujatia sa oficiálne zúčastňuje jediný komerčný partner ako spoluorganizátor. Sponzorstvo v pravom slova zmysle v tejto sfére u nás „vďaka“ nepružnej legislatíve prakticky neexistuje. Štatút donora je v našich sférach v zmysle podpory kultúrnych podujatí prakticky neznámy. Hudba si všeobecne zaslúži viac pozornosti a podpory už v školských laviciach. Za vzor, či príklad by mohli poslúžiť severské štáty, kde každá stredná, či vysoká škola má svoju kapelu. Výučba a praktizovanie hry na hudobný nástroj pomôže nájsť talenty a zvýši záujem o návštevu koncertov, či počúvanie nosičov. A hlavne naučí rozoznávať kvalitu hudby v jej jednotlivých odvetviach a žánroch. Pri dnešnej úrovni džezu u nás je až neuveriteľná skutočnosť, že mnoho významných džezmenov vyrástlo bez možnosti exaktného štúdia džezu. V šesťdesiatych rokoch boli jediným zdrojom pre kontakt s džezom relácie amerického rádia. Postupne k nám prenikali školy a kontakty so zahraničnými hudobníkmi a dnes sa džez vyučuje a študuje na stredných i vysokých školách. Na Slovensku by ich mohlo byť viac, ale možnosť štúdia na zahraničných školách využíva mnoho talentovaných hudobníkov. Z celej plejády týchto, dnes už uznávaných osobností, spomeniem piešťanského rodáka, vynikajúceho gitaristu Andreja Urminského, absolventa Univerzity v rakúskom Gráci.
Na začiatok školského roka si aj v relácii Podoby džezu na rádiu Piešťany zahráme džez z dielne študentov džezu. Zahrá nám KUG Big Band Univerzity v Gráci, Andrej Urminský a jeho medzinárodný kvintet, trenčianska rodáčka Terezka Rajnincová, absolventka Konzervatória Jaroslava Ježka, rakúska klaviristka Julia Siedl a jej hudba, Tono Jaro na novom albume Spacetime hrá so svojimi žiakmi. Pohovoríme o systéme a možnosti štúdia džezu u nás a v zahraničí...
Na stretnutie v nedeľu o 21. h na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Carlos Santana - Santana III

04.09.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Santana III od svetovo známeho mexického gitaristu Carlosa Santanu. V poradí tretí štúdiový album, ktorý vyšiel v roku 1971, sa stretol s rovnakým kritickým a komerčným úspechom ako predchádzajúce dva a so Santanu urobil jednu z najuznávanejších postáv elektrickej gitary. Po hudobnej stránke ide o pokračovanie úspešného modelu z debutu a dvojky, ktorý na albume vygradoval do excelentnej polohy.
Santana III oslovuje fanúšikov rôznych žánrov, pretože zohratá kapela C. Santanu tu mieša vplyvy džezu, rocku, latina, kubánskej a africkej hudby, a to všetko v dokonalej symbióze. Nájdeme tu silne rytmické skladby, ale aj pomalšie kúsky, avšak s veľmi silným rockovým feelingom, ktorý dopĺňa latinská rytmika s bluesovými a džezovými ingredienciami, silne okorenená nádhernými gitarovými sólami a bublajúcimi varhanmi.  Album, ktorý sa začína inštrumentálnou skladbou Batuka, patrí k najrockovejším Santanovým počinom. Po Batuke nasleduje veľký hit No One To Depend On spievaný po španielsky, pri ktorom opäť vyniká perfektná rytmika a dynamika latinsko-amerických melódií, ktorú možno počuť na každej skladbe tejto unikátnej dosky. Pre mňa je Santana III vyvrcholením prvého a doteraz neprekonaného obdobia hudobného novátorstva.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Dopočutia!
Adam Kvasnica


Podoby džezu 30. 8. 2015

28.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

V programe piatkových džezových koncertov sa predstaví klaviristka Julia Siedl a jej trio - Štefan Pišta Bartuš na kontrabase a Andjelko Stupar na bicích nástrojoch. Tento koncert spolu s informáciami o udalostiach na domácej i zahraničnej džezovej scéne bude témou relácie Podoby džezu na Rádiu Piešťany v nedeľu 29. augusta.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

 


Hudobný tip: Krysztof Komeda - Atigmatic

28.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Atigmatic od legendárneho poľského džezového hudobníka Krysztofa Komedu, ktorý vyšiel v roku 1966 na poľskom vydavateľstve Muza. Album bol súčasťou slávnej série Polish Jazz, ktorá patrí k najdlhšej kompilácii džezových albumov z jedného štátu.
Na albume sa nám predstavila prvá liga poľských džezových hudobníkov. Okrem Komedu na piane môžeme na doske počuť vynikajúceho Tomasza Stanka na trubke, Zbigniewa Namyslowskeho na saxofóne, Guntera Lenza na kontrabase a Runa Carlsona na perkusiách.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany v relácii Všetky farby hudby.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 23. 8. 2015

21.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Je mi ľúto, že sme spolu nestihli spomenúť významné jubileum - v sobotu 15. augusta prešlo 90 rokov od narodenia džezového génia, kanadského rodáka, klaviristu Oscara Petersona. Určite sa k jeho nevyčerpateľnému hudobnému odkazu v niektorej z najbližších relácii vrátime. Ale pre dnešok Skalnaté pleso, Zamkovského chata, Rainerova chata, Vodopády Studeného potoka - po daždi ešte mohutnejšie, Hrebienok, Smokovec... Zajtra Zelené pleso, pozajtra Štrbské pleso a okolie (bez konského póla...).
Ale koniec týždňa opäť v znamení džezu - v piatok Martin Uherek Trio u nás v Kursalone a v sobotu 11. Jazzový festival Špania dolina. Tam si s VV Jazz kvartetom aj zahráme a budeme tak priamo v centre diania. O všetkom vám poviem v nedeľnej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany.
Na stretnutie s vami sa teší - nateraz džezu trochu neverný - Jano Babič.


Hudobný tip: Jazz Q - Symbiosis

21.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Symbiosis od českej džezrockovej formácie Jazz Q, ktorý sa nezabudnuteľne zapísal do histórie československej hudobnej scény v roku 1974. Je plný prekvapení. V porovnaní s predošlým albumom Pozorovateľna došlo k veľkej zmene v spôsobe hrania. Z čistokrvného džezrocku sa zrazu stáva experimentálny umelecký rock, v ktorom úžasne splýva melancholická temná atmosféra, bluesová gitara a ľahkosť hrania na elektrické piano v podaní lídra skupiny Martina Kratochvíla. Ďalším veľkým prekvapením je speváčka Joan Dugganová, najmä v šestnásťminútovej skladbe Čarodej, ktorá začína tajuplným vokálom prelínajúcim sa s Kratochvílovým pianom.
Ak sa niečo hudobníkom na albume Symbiosis podarilo, tak je to stupňujúce sa napätie a gradácia, ktoré pôsobia na poslucháča meditačne až hypnoticky. Kompozičná voľnosť prináša do hudby veľký priestor, v ktorom sa tak presadí hudobná improvizácia. Napriek tomu, že rock nebol povoleným a preferovaným hudobným štýlom, Jazz Q sa od tohto nezmyselného pravidla odpútali a spravili dosku podľa toho, čo cítili. Voľnosť a umenie bez hraníc. To je album Symbiosis, ktorý sa ťažko popisuje slovami, no napriek tomu som sa o to pokúsil.
Všetkým preto odporúčam vypočuť si tento hudobný skvost, plný ozajstného umenia. Už túto sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany!
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 25 26 27 28 29 30 31 49 72 96 Dopredu »