Archív článkov

Podoby džezu 28. mája 2017

26.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Z tohto vrcholu sme rokmi dosť strmo zišli, povedané horolezeckou terminológiou - až do základného tábora, a len nečakaný výsledok iného súboja nás zachránil od pádu do druhej ligy. Šport je dôležitý spoločenský fenomén. Jeho úroveň ukazuje kvalitu života tej ktorej krajiny a jej obyvateľstva. Preto je dôležitou súčasťou mediálneho záujmu a aj prostriedkom šírenia informácií. Táto účasť verejnosti a médií prináša do športu veľké množstvo peňazí. Ich správne a spravodlivé rozdeľovanie, hlavne podpora mládeže, je dôležitou zložkou rozvoja športu.

Podoby džezu na záver mája majú opäť svojho jubilanta. Americký saxofonista Archie Shepp oslávi osemdesiatku. Na našej džezovej scéne sa objavil nový album autorskej dvojice Nikitin/Šrámek, Piotr Wylezol chystá spoluprácu s novým sextetom a rád nám povie o svojich zámeroch a plánoch. Zaujímavý album nahral Charlie Watts, bubeník Rolling Stones, s dánskym Radio Big Bandom. V stredu 24. mája na Kúpeľnom ostrove v pavilóne Harmony hrá Blue Note Band a v ten istý deň večer pozýva Dášenka Libiaková do Kursalonu na večer v sprievode Swing Q. Rádio Piešťany bude pri oboch koncertoch.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Vieroslav Matušík - Fascinating Strings

26.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Fascinating Strings v podaní sláčikového orchestra významného slovenského skladateľa Vieroslava Matušíka. Tento album z produkcie Československého rozhlasu osloví najmä milovníkov modernej vážnej hudby. Môžeme na ňom počuť 12 melodických skladieb slovenských autorov, ktoré jedinečný aranžmán V. Matušíka doslova predurčil sláčikovým nástrojom.

Hudobný kritik a skladateľ Pavol Zelenay o Matušíkovi napísal: „Z vynikajúceho orchestra, v ktorom každý hudobník akoby bol zrastený so svojím nástrojom, vie jeho umné aranžérske pero a citlivá ruka dirigenta vyčariť pestrú škálu farieb vo vycizelovaných harmóniách, krehké pianissimo i plné bohato znejúce fortissimo, aby nás ponoril do melódií, ktoré prinášajú oddych, potešenie a radosť z hudby.“

O hudobných kvalitách slovenskej klasickej hudby sa môžete presvedčiť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica
 

zdroj: Opus
 


Podoby džezu 21. mája 2017

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Džezová hudba na Slovensku má svoju bohatosť, popularitu a rešpektovanú umeleckú úroveň aj preto, lebo má širokú podporu v jej šírení kvalitnými médiami. Je dobre, že máme v našom meste Rádio Piešťany a jeho premyslený a obľúbený program, v ktorom má džez svoje pevné miesto. Cez terestriálne vysielanie sa dostáva relácia Podoby džezu k svojim poslucháčom v širokom okruhu Piešťan a cez internetovú stránku ju majú možnosť sledovať obdivovatelia po celom svete. Ohlasy potvrdzujú jej obľúbenosť a to je pre nás zaväzujúce. Dovoľte mi poďakovať firme WINTER média za priestor, ktorý poskytuje šíreniu džezu.

Jubilejné Podoby džezu budú spojené s ďalšou sviatočnou príležitosťou. V sobotu 20. mája pokrstí Sisa Michalidesová svoj ďalší album. Krst sa koná v Piešťanoch v priestoroch Elektrárne a my budeme pri tom. Po vlaňajšom úspechu v ankete Esprit 2015 s jej albumom Dream Rhapsody prichádza usilovná autorka s albumom Chloe. Nedeľná relácia uvedie aj ďalšie novinky na domácom a zahraničnej džezovej scéne v pravidelných aktualitách a informáciách.

Na stretnutie pri jubilejnej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - E.S.P.

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album E.S.P. od slávneho amerického džezového trumpetistu Milesa Davisa, ktorý v roku 1965 vydalo vydavateľstvo Columbia. Na albume môžeme počuť zmes post bobu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť hru Herbie Hancocka na piane, Dave Hollanda na base, mladého bubeníka Tonnyho Williamsa a, samozrejme, tenorsaxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zoskupenie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré dodnes patria k vrcholom džezovej hudby vôbec a E.S.P. je jednoznačne jedným z nich.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 14. mája 2017

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobný týždeň v Kursalone sa začal pravidelným pondelňajším jam session, v stredu nás pobaví Blue Train Expres a v piatok zahrá známe hity populárna kapela Coverage. V relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sme uzavreli kapitolu Esprit 2016 a zároveň sme otvorili kapitolu Esprit 2017, pretože sme predstavili nový album Sisy Michalidesovej: Chloe, ktorý bude nepochybne nominovaný do ankety Esprit o najlepší slovenský džezový album roka 2017 - a už teraz je jasné, že nebude bez nádeje na úspech. Nikolaj Nikitin a Ľubo Šrámek dokončili album s názvom Altar, ktorý bude témou nedeľnej relácie.

Podoby džezu sa veľmi približujú k zaujímavému jubileu. Budúca relácia 14. mája má poradové číslo 249. Do histórie sa pozrieme aj cez spomienku na nezabudnuteľný koncert fínskeho kvarteta Esa Pethman & Carola Standertskjöld, ktorý sa konal na začiatku šesťdesiatych rokov vo vtedy fungujúcom Kúpeľnom kine, stojacom v parku oproti Kursalonu. Informácie a aktuality z domácej a svetovej džezovej scény nebudú chýbať.

Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší Jano Babič.


Hudobný tip: Basa Basa - High Life Music

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Homowo High Life music od nigerijskej funkovej formácie Basa Basa, ktorý vznikol v spolupráci so skupinou The Nyaku Twins. Album bol nahratý v roku 1979 v Nigérii. Ide o veľmi výnimočný hudobný počin, na ktorom môžeme počuť spojenie dvoch hudobných kultúr - americkej tanečnej hudby 70. rokov a afrického funku a disca. Čo sa zberateľského hľadiska týka, táto doska je veľmi vzácnou položkou a mala by patriť do hudobnej knižnice každého funkového DJa.

Okrem denného vysielania Rádia Piešťany si album Homowo High Life budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Peach River Records
 


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 25 49 72 96 Dopredu »