Archív článkov

Podoby džezu 14. mája 2017

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobný týždeň v Kursalone sa začal pravidelným pondelňajším jam session, v stredu nás pobaví Blue Train Expres a v piatok zahrá známe hity populárna kapela Coverage. V relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sme uzavreli kapitolu Esprit 2016 a zároveň sme otvorili kapitolu Esprit 2017, pretože sme predstavili nový album Sisy Michalidesovej: Chloe, ktorý bude nepochybne nominovaný do ankety Esprit o najlepší slovenský džezový album roka 2017 - a už teraz je jasné, že nebude bez nádeje na úspech. Nikolaj Nikitin a Ľubo Šrámek dokončili album s názvom Altar, ktorý bude témou nedeľnej relácie.

Podoby džezu sa veľmi približujú k zaujímavému jubileu. Budúca relácia 14. mája má poradové číslo 249. Do histórie sa pozrieme aj cez spomienku na nezabudnuteľný koncert fínskeho kvarteta Esa Pethman & Carola Standertskjöld, ktorý sa konal na začiatku šesťdesiatych rokov vo vtedy fungujúcom Kúpeľnom kine, stojacom v parku oproti Kursalonu. Informácie a aktuality z domácej a svetovej džezovej scény nebudú chýbať.

Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší Jano Babič.


Hudobný tip: Basa Basa - High Life Music

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Homowo High Life music od nigerijskej funkovej formácie Basa Basa, ktorý vznikol v spolupráci so skupinou The Nyaku Twins. Album bol nahratý v roku 1979 v Nigérii. Ide o veľmi výnimočný hudobný počin, na ktorom môžeme počuť spojenie dvoch hudobných kultúr - americkej tanečnej hudby 70. rokov a afrického funku a disca. Čo sa zberateľského hľadiska týka, táto doska je veľmi vzácnou položkou a mala by patriť do hudobnej knižnice každého funkového DJa.

Okrem denného vysielania Rádia Piešťany si album Homowo High Life budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Peach River Records
 


Podoby džezu 7. mája 2017

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu budú v nedeľu 7. mája v duchu vydareného večera osláv Medzinárodného dňa džezu a udeľovania ocenení Esprit 2016, na ktorom sa zišli mnohé osobnosti slovenského džezu. My sme nakrútili rozhovory s laureátmi ankety, ako aj s poprednými džezovými umelcami. Rád sa s vami podelím o ich dojmy a názory. Čo je nové na domácej a zahraničnej džezovej scéne, vám predstavíme v rubrike aktualít. Jednou z noviniek je aj album Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka s názvom Altar, ktorý si zahráme ešte pred jeho oficiálnym uvedením. Pestrý program a dobrá hudba sú tradične dobrým dôvodom stráviť príjemný večer pri počúvaní relácie Podoby džezu.


Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Pat Metheny - Still Life Talking

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Still Life Talking od legendárneho džezového gitaristu Pata Methenyho, ktorý bol nahratý v roku 1987. Metheny je bez pochýb jednou z najoriginálnejších postáv gitarovej hry od 80. rokov minulého storočia. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že v hre spája folk, džez, latino a world music, čo robí jeho hudbu veľmi ľahko rozpoznateľnú a nenapodobiteľnú. Album Still Life Talking patrí medzi najlepšieho Methenyho kúsky. Môžeme na ňom počuť kombináciu harmónie brazílskej hudby s džezovou rytmikou, to všetko vo veľmi originálnom prevedení.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Geffen Records


Podoby džezu 30. apríla 2017

28.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Džezovým aktivitám „apríl“ neprekáža. Hrá sa v kluboch a v koncertných sálach. Skončilo sa hlasovanie verejnosti v ankete Esprit 2016 o najlepší slovenský džezový album. Nedeľa 30. apríla je v kultúrnom kalendári UNESCO označená ako Svetový deň džezu a vyhlásenie výsledkov ankety je oficiálnou súčasťou celosvetových osláv. O výsledkoch i o priebehu slávnostného večera, ktorý je ozdobený koncertom troch popredných slovenských kapiel, vám prinesieme aktuálne správy.

V Kursalone zahrá v piatok 28. apríla piešťanský klavirista Tomáš Gajlík s jeho sprievodnou rytmikou Czino-Vohlárik. Podoby džezu vám spríjemnia aprílové vrtochy počasia na Rádiu Piešťany ako vždy v nedeľu o 20. hodine, a ak by ste nestihli, potom sa vám prihovorím v stredu o 23. hodine v kompletnej repríze.

Na stretnutie za každého počasia sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Gattch - Gattch

28.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Gattch od kultovej slovenskej skupiny Gattch. Táto kapela z Nových Zámkov pôsobila na československej hudobnej scéne v rokoch 1969 až 1974. Album bol vydaný v roku 1971 pod značkou vydavateľstva Opus v spolupráci s československým hifi klubom.

Po hudobnej stránke bol projekt Gattch pokusom o prepojenie big beatovej a art-rockovej hudby s džezom, progresom a vážnou hudbou. Skupinu založili v roku 1969 v Nových Zámkoch študenti bratislavského konzervatória. Názov Gattch je odvodený z iniciálok prezývok svojich členov. V zakladajúcej zostave hrali „George“ Juraj Štefula na bicích nástrojoch, „Ali“ Ľudovít Beladič na piane, „Tony“ Anton Lančarič na basgitare, „Tomy“ Tomáš Rédey na gitare a husliach a „Charlie“ Karol Slanina na sprievodnej gitare. Gattch je jediným LP albumom, ktorý skupina počas svojho krátkeho pôsobenia vydala a tvorí neoddeliteľnú súčasť našej hudobnej histórie.

Na skupinu Gattch si zaspomíname už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Opus


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 25 49 72 96 Dopredu »