Archív článkov

Podoby džezu 5. 3. 2017

03.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

V budúcej relácii Podoby džezu v nedeľu 5. marca si pripomenieme vzácnu udalosť. Sto rokov džezu na doskách! Práve pred sto rokmi, 7. marca 1917, vyšli pod hlavičkou vydavateľstva Victor prvé dva džezové single neworleanskej skupiny Original Dixieland Jass Band pod názvom Dixieland Jass Band One Step a Livery Stable Blues. Slovo jass s dvomi „s“ nie je tlačová chyba, ale dobové označenie hudobného štýlu. Viac si povieme v nedeľu v našej relácii, v ktorej predstavíme ďalšie albumy nominované v ankete Esprit 2016 o najlepší džezový album roka. Iveta Lišková a Erbetes Q, Bratislava Hot Serenaders, Fats Jazz Band, Funny Fellows a Swing Society Orchestra budú vítanými hosťami spomienky na sto rokov šírenia džezu na zvukových nosičoch.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Michael Garrick Quintet - October Woman

03.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album October Woman, ktorý v roku 1965 nahrala hudobná formácia britských džezmenov Michael Garrick Quintet. Hudba albumu sa nesie v duchu moderného džezu 60. rokov, pričom hudobníci zostali verní rytmom klasického be-bopu a modálneho džezu. Originálne vydanie tejto dosky dodnes patrí k vzácnym zberateľským položkám. Môžeme na nej počuť prvú ligu britských džezmenov v zložení Michael Garrick (piano), Coleridge Goode (basa), Shake Keane (trumpeta), Joe Harriot (saxofón) a Colin Barnes (bicie nástroje).

Album October Woman si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Argo Record Company Limited


Podoby džezu 26. 2. 2017

24.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Na slovenskej džezovej scéne je rušnejšie než inokedy. Už po piaty raz je vyhlásená anketa Esprit 2016 o najlepší džezový album roka. Nominovaných je 21 dosiek, čo svedčí o úrodnom roku. V nedeľu budú na rade ďalšie štyri albumy z veľkolepej kolekcie tvorby slovenskej džezovej špičky. Miriam Bayle poslala svoj album Song, Peter Adamov nahral album Portrait, Iveta Lišková a Erbetes Q sa prezentuje nahrávkou 7th Day, Fats Jazz Band spoľahlivo drží svoj trend a predstaví štúdiový produkt Old Feeling.

Rádio Piešťany je mediálnym partnerom významnej ankety Esprit 2016. Vyhlásenie výsledkov sa koná 30. apríla ako oficiálna súčasť osláv Medzinárodného dňa džezu pod záštitou UNESCO. Naším prostredníctvom budete aj vy, milí poslucháči, bezprostredne pri tom. Aj v nedeľu 26. februára budú v programe relácie Podoby džezu informácie a aktuality z domácej a zahraničnej džezovej scény.

Na stretnutie na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Bonobo - Black Sands

24.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Black Sands od britského hudobného producenta Simona Greena, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Bonobo. Dosku vydalo v roku 2010 legendárne britské vydavateľstvo Ninja Tune, ktoré už dlhých 23 rokov obohacuje svet hudby jedinečným zvukom experimentálnej elektroniky. Môžeme na nej počuť veľmi príjemný a prepracovaný zvuk štýlov trip hop a downtempo. Atmosféru albumu dotvára zvuk sláčikov a piana, ktoré sú typické pre celú Bonobovu hudobnú tvorbu.

Album Black Sands si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

Adam Kvasnica

zdroj: Ninja Tune


Podoby džezu 19. 2. 2017

17.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Z psychologického pohľadu je láska primárnou náplňou ľudského bytia, ktorá je inšpiráciou i námetom duševného vyjadrenia. Najlepšie umelecké diela vznikajú z lásky - k umeniu a z lásky k tomu, komu ich venujeme. Na základe vzájomného priateľstva, obdivu a rešpektu vznikli aj nové albumy, ktoré ponúka Peter Adamov, Eugen Vizváry a Pavol Bereza. My si ich predstavíme 19. februára v relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany. V Trnave sa chystá na 18. februára Winter Jazz Fest a my budeme pritom, aby sme vám poskytli reportáž a rozhovory s účastníkmi kvalitne obsadeného festivalu. Rádio Piešťany a relácia Podoby džezu vám želá šťastného Valentína a lásku v srdci na každý deň.

Na stretnutie v nedeľu o 20. hodine na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


 


Hudobný tip: Duško Gojković - Snap

17.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Snap Shot od juhoslovanského džezového trumpetistu Duska Goykovicha, ktorý v roku 1985 vydalo vydavateľstvo Diskoton. Spomedzi bohatej diskografie tohto celosvetovo uznávaného hudobníka vyberám album, ktorý D. Goykovich nahral spolu so svojím bigbandom. Na doske sa nachádza šesť skladieb, pričom viaceré kompozície sú prevedením starších Goykovichových nahrávok. Počas každej skladby sa poslucháč môže presvedčiť, že počúva ten najlepší európsky džez vôbec. Originálne vydanie tohto albumu na vinyle predstavuje vzácnu zberateľskú položku a jednoznačne patrí do zbierky nielen každého džezového poslucháča, ale aj milovníka hudby.

Album Snap Shot si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!


Adam Kvasnica

zdroj: Diskoton
 


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 24 47 70 93 Dopredu »