Archív článkov

Podoby džezu 23. apríla 2017

21.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Tento týždeň, 21. apríla, sa končí hlasovanie verejnosti v ankete Esprit 2016 o najlepší slovenský džezový album roka. Do ankety bolo nominovaných 22 albumov. Na internetovom portáli sú prezentované všetky albumy a vy, milí priatelia, si nájdite ten, ktorý oslovil práve vás, a dajte mu svoj hlas. Vyhodnotenie vášho hlasovania aj verdikt odbornej poroty bude prezentovaný 30. apríla v Divadle Aréna.

Džez je oficiálne 100 rokov na doskách, koncertoch, rádiách, v súčasnosti vo všetkých médiách a dostupných nosičoch. Najdôležitejšie je, aby sa stal ešte zaujímavejším pre verejnosť, aby bol subjektom, ktorý má svojich poslucháčov, tvorcov a šíriteľov. To je cieľom a úlohou Rádia Piešťany. V nedeľnej relácii Podoby džezu budeme hovoriť o osobnostiach, ktoré ovplyvnili jeho vývoj a postavenie v hudobnom svete. Jeden z nich, americký kontrabasista Charles Mingusby, v týchto dňoch oslávil 95 rokov. Dáša Libiaková a Swing Q vás pobaví v stredu v Kursalone a Vladimír Kostadinovič a Seamus Blake zahrajú v piatok v Art Jazz Gallery.

Na stretnutie v nedeľu 23. apríla o 20.00 h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Weather Report - Sweetnighter

21.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sweetnighter od džezovej formácie Weather Report. Ide o tretí štúdiový album priekopníkov štýlu fusion, ktorý bol nahratý v roku 1973. Jadro skupiny Weather Report tvorilo duo Joe Zawinul (piano) a Wayne Shorter (saxofón). Na albume však môžeme počuť množstvo ďalších výborných svetových hudobníkov, z ktorých treba spomenúť Čecha Miroslava Vitouša (akustická a elektrická basa), Brazílčana Don Um Romaa (bicie nástroje) či Američana Andrewa Whita (elektrická basa).

Dovolím si tvrdiť, že Sweetnighter dosahuje svojou kvalitou úroveň albumu Bitches Brew od Milesa Davisa a mal by preto patriť do zbierky každého džezového poslucháča. Zvuk skupiny na tejto doske je veľmi experimentálny, avšak napriek tomu rytmický. Skúste zachytiť atmosféru jemných dokonalých dialógov altsaxofónu Afroameričana W. Shortera a európsky uhladeného J. Zawinula. Ich spolupráca nám prináša absolútne dokonalú citlivú rytmiku, zabalenú do unikátneho aranžmánu. Výsledok vás jednoznačne ohromí a dá odpoveď na otázku, prečo si treba vypočuť unikátny album Sweetnighter aj 44 rokov od jeho vydania.


Album tohto týždňa si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 16. apríla 2017

13.04.2017, Kategória: Piešťanský denník

Magické výročie sa snúbi aj s konkrétnym tvorcom histórie džezu. Ella Fitzgerald, speváčka s neopakovateľnými danosťami, sa narodila v apríli pred sto rokmi. Vydavateľstvá na celom svete sa predbiehajú v zverejnení hudobných a knižných svedectiev o živote a diele jednej z najväčších osobností džezovej histórie. My sa s úctou a rešpektom budeme v našej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany venovať tejto fenomenálnej umelkyni. Už budúci týždeň si zahráme jej najvzácnejšie nahrávky, ktoré strhnú so sebou lavínu známych osobností, interpretov a tvorcov džezu.

V nedeľnej relácii predstavíme nový album minuloročnej víťazky ankety Esprit Sisy Michalidesovej a spýtame sa na jej predstavy o budúcnosti slovenského džezu. Budeme sa zaoberať koncertmi na piešťanskej pôde, na ktorých sa v mesiaci apríl v Kursalone predstavia Ludo Kurucz, Dáša Libiaková, Vladimir Kostadinovič a Tomáš Gajlík. Rádio Piešťany bude tam a bude vás o ich priebehu i v rozhovoroch s protagonistami informovať.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Arvo Pärta - Tabula Rasa

13.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Tabula Rasa od slávneho estónskeho skladateľa Arvo Pärta. Arvo je v súčasnosti jeden z najhranejších autorov modernej vážnej hudby, pričom Tabula Rasa jednoznačne patrí k jeho najzásadnejším dielam. V roku 1977 napísal trojicu diel, ktoré mali definovať svoj vlastný štýl a ukázať jeho budúce hudobné smerovanie. Fratres, Cantus pre Benjamina Brittena a Tabula Rasa. To sú diela, ktoré sa preslávili na západe, tri diela, ktoré sú stále považované za to najlepšie, a tri diela, ktoré sa objavujú na albume Tabula Rasa, ktorý v roku 1984 vydalo vydavateľstvo ECM.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.Adam Kvasnica

zdroj: ECM


Podoby džezu 26. 3. 2017

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu prezentujú nominované albumy ankety Esprit 2016. Rádio Piešťany je oficiálnym partnerom piateho ročníka významnej hudobnej udalosti, ktorej sa zúčastňuje 22 interpretov. V doterajšom trvaní ankety najviac! Široký záujem verejnosti potvrdzuje každoročne aj účasť na hlasovaní v ankete Esprit. Hlasovanie verejnosti bude trvať od 30. marca do 21. apríla.

V budúcej relácii Podoby džezu v nedeľu o 20. hodine si spravíme rekapituláciu nominovaných albumov ankety. Pripomenieme si všetky albumy v abecednom poradí tak, ako budú zoradené k hlasovaniu na internetovom portáli jazz.sk.

V pravidelnej rubrike aktuality a informácie vám povieme, čo je nové na domácej i zahraničnej džezovej scéne. Sledujeme aj piešťanskú scénu - v stredu hrá v Kursalone Swing Q s Dášou Libiakovou a v piatok Radovan Tariška a Andreas Várady Family Trio. A my budeme pritom.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Carlos Santana

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Caravanserai od svetoznámeho mexického gitaristu Carlosa Santanu. V poradí štvrtý štúdiový album, ktorý vyšiel v roku 1972, sa stretol s rovnakým kritickým a komerčným úspechom ako predchádzajúce tri a zo Santanu urobil jednu z najuznávanejších postáv elektrickej gitary. Po hudobnej stránke ide o pokračovanie úspešného modelu z predchádzajúcich albumov, ktorý na tomto vygradoval do excelentnej polohy. Santana tu oslovuje fanúšikov rôznych žánrov, pričom mieša vplyvy džezu, rocku, latina, kubánskej a africkej hudby, a to všetko v dokonalej symbióze. Nájdeme tu silne rytmické skladby, ale aj pomalšie kúsky, avšak s veľmi silným rockovým feelingom, ktorý dopĺňa latinská rytmika s bluesovými a džezovými ingredienciami, silne okorenená nádhernými gitarovými sólami a bublajúcimi varhanmi.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 25 49 72 96 Dopredu »