Archív článkov

Podoby džezu 7. mája 2017

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu budú v nedeľu 7. mája v duchu vydareného večera osláv Medzinárodného dňa džezu a udeľovania ocenení Esprit 2016, na ktorom sa zišli mnohé osobnosti slovenského džezu. My sme nakrútili rozhovory s laureátmi ankety, ako aj s poprednými džezovými umelcami. Rád sa s vami podelím o ich dojmy a názory. Čo je nové na domácej a zahraničnej džezovej scéne, vám predstavíme v rubrike aktualít. Jednou z noviniek je aj album Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka s názvom Altar, ktorý si zahráme ešte pred jeho oficiálnym uvedením. Pestrý program a dobrá hudba sú tradične dobrým dôvodom stráviť príjemný večer pri počúvaní relácie Podoby džezu.


Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Pat Metheny - Still Life Talking

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Still Life Talking od legendárneho džezového gitaristu Pata Methenyho, ktorý bol nahratý v roku 1987. Metheny je bez pochýb jednou z najoriginálnejších postáv gitarovej hry od 80. rokov minulého storočia. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že v hre spája folk, džez, latino a world music, čo robí jeho hudbu veľmi ľahko rozpoznateľnú a nenapodobiteľnú. Album Still Life Talking patrí medzi najlepšieho Methenyho kúsky. Môžeme na ňom počuť kombináciu harmónie brazílskej hudby s džezovou rytmikou, to všetko vo veľmi originálnom prevedení.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Geffen Records


Podoby džezu 30. apríla 2017

28.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Džezovým aktivitám „apríl“ neprekáža. Hrá sa v kluboch a v koncertných sálach. Skončilo sa hlasovanie verejnosti v ankete Esprit 2016 o najlepší slovenský džezový album. Nedeľa 30. apríla je v kultúrnom kalendári UNESCO označená ako Svetový deň džezu a vyhlásenie výsledkov ankety je oficiálnou súčasťou celosvetových osláv. O výsledkoch i o priebehu slávnostného večera, ktorý je ozdobený koncertom troch popredných slovenských kapiel, vám prinesieme aktuálne správy.

V Kursalone zahrá v piatok 28. apríla piešťanský klavirista Tomáš Gajlík s jeho sprievodnou rytmikou Czino-Vohlárik. Podoby džezu vám spríjemnia aprílové vrtochy počasia na Rádiu Piešťany ako vždy v nedeľu o 20. hodine, a ak by ste nestihli, potom sa vám prihovorím v stredu o 23. hodine v kompletnej repríze.

Na stretnutie za každého počasia sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Gattch - Gattch

28.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Gattch od kultovej slovenskej skupiny Gattch. Táto kapela z Nových Zámkov pôsobila na československej hudobnej scéne v rokoch 1969 až 1974. Album bol vydaný v roku 1971 pod značkou vydavateľstva Opus v spolupráci s československým hifi klubom.

Po hudobnej stránke bol projekt Gattch pokusom o prepojenie big beatovej a art-rockovej hudby s džezom, progresom a vážnou hudbou. Skupinu založili v roku 1969 v Nových Zámkoch študenti bratislavského konzervatória. Názov Gattch je odvodený z iniciálok prezývok svojich členov. V zakladajúcej zostave hrali „George“ Juraj Štefula na bicích nástrojoch, „Ali“ Ľudovít Beladič na piane, „Tony“ Anton Lančarič na basgitare, „Tomy“ Tomáš Rédey na gitare a husliach a „Charlie“ Karol Slanina na sprievodnej gitare. Gattch je jediným LP albumom, ktorý skupina počas svojho krátkeho pôsobenia vydala a tvorí neoddeliteľnú súčasť našej hudobnej histórie.

Na skupinu Gattch si zaspomíname už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Opus


Podoby džezu 23. apríla 2017

21.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Tento týždeň, 21. apríla, sa končí hlasovanie verejnosti v ankete Esprit 2016 o najlepší slovenský džezový album roka. Do ankety bolo nominovaných 22 albumov. Na internetovom portáli sú prezentované všetky albumy a vy, milí priatelia, si nájdite ten, ktorý oslovil práve vás, a dajte mu svoj hlas. Vyhodnotenie vášho hlasovania aj verdikt odbornej poroty bude prezentovaný 30. apríla v Divadle Aréna.

Džez je oficiálne 100 rokov na doskách, koncertoch, rádiách, v súčasnosti vo všetkých médiách a dostupných nosičoch. Najdôležitejšie je, aby sa stal ešte zaujímavejším pre verejnosť, aby bol subjektom, ktorý má svojich poslucháčov, tvorcov a šíriteľov. To je cieľom a úlohou Rádia Piešťany. V nedeľnej relácii Podoby džezu budeme hovoriť o osobnostiach, ktoré ovplyvnili jeho vývoj a postavenie v hudobnom svete. Jeden z nich, americký kontrabasista Charles Mingusby, v týchto dňoch oslávil 95 rokov. Dáša Libiaková a Swing Q vás pobaví v stredu v Kursalone a Vladimír Kostadinovič a Seamus Blake zahrajú v piatok v Art Jazz Gallery.

Na stretnutie v nedeľu 23. apríla o 20.00 h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Weather Report - Sweetnighter

21.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sweetnighter od džezovej formácie Weather Report. Ide o tretí štúdiový album priekopníkov štýlu fusion, ktorý bol nahratý v roku 1973. Jadro skupiny Weather Report tvorilo duo Joe Zawinul (piano) a Wayne Shorter (saxofón). Na albume však môžeme počuť množstvo ďalších výborných svetových hudobníkov, z ktorých treba spomenúť Čecha Miroslava Vitouša (akustická a elektrická basa), Brazílčana Don Um Romaa (bicie nástroje) či Američana Andrewa Whita (elektrická basa).

Dovolím si tvrdiť, že Sweetnighter dosahuje svojou kvalitou úroveň albumu Bitches Brew od Milesa Davisa a mal by preto patriť do zbierky každého džezového poslucháča. Zvuk skupiny na tejto doske je veľmi experimentálny, avšak napriek tomu rytmický. Skúste zachytiť atmosféru jemných dokonalých dialógov altsaxofónu Afroameričana W. Shortera a európsky uhladeného J. Zawinula. Ich spolupráca nám prináša absolútne dokonalú citlivú rytmiku, zabalenú do unikátneho aranžmánu. Výsledok vás jednoznačne ohromí a dá odpoveď na otázku, prečo si treba vypočuť unikátny album Sweetnighter aj 44 rokov od jeho vydania.


Album tohto týždňa si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 25 49 72 96 Dopredu »