Archív článkov

Podoby džezu 12. 2. 2017

10.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Pre džez a jeho históriu je rok 2017 veľmi význačný. Nielen tým, že pred sto rokmi sa narodili velikáni ako Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald and Thelonious Monk, ale pred sto rokmi vznikla prvá registrovaná nahrávka džezového orchestra. Livery Stable Blues je džezová kompozícia, ktorej autorom je Ray Lopez a Alcide Nunez. Dňa 26. februára 1917 ju nahral Dixieland Jass Band One-Step a o pár dní neskôr, 7. marca, ju vydali ako prvý džezový záznam vydaný na komerčné účely pod hlavičkou Original Dixieland ‚Jass‘ Band. Pred sto rokmi sa začala éra šírenia džezovej hudby na nosičoch, vďaka ktorým môžeme dnes preniesť hudbu aj prostredníctvom rádia až k vám.

V relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany v nedeľu 12. februára vám predstavíme novinky na slovenskom džezovom trhu. Eugen Vizváry, Pavol Bereza a Peter Adamov vydali svoje nové albumy. Zahráme si aj hudbu oslávencov, bubeník Bobby Durham a klavirista Kirk Lightsey oslavujú v mesiaci február 80. narodeniny. Informácie a aktuality prinesú aj oznam o európskom turné K. Lightseya. Budeme vás informovať o prípravách ankety Esprit 2016 o najlepší džezový album roka.

Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Massive Attack - Mezzanine

10.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Mezzanine od britskej trip-hopovej skupiny Massive Attack, ktorý v roku 1998 vydalo vydavateľstvo Virgin Records. Duo Massive Attack zaslúžene patrí do kategórie rešpektovaných a originálnych hudobných zoskupení, o ktorých nahrávky sa už 20 rokov zaujíma široké spektrum poslucháčov. Na albume Mezzanine môžeme počuť kombináciu duniacich basových beatov, temných textov a depresívnych nálad, ktoré sú pre trip-hop typické.

Album, ktorý bol časopisom Rolling Stone zaradený na 412. miesto v prestížnom zozname The 500 Greatest Albums of All Time, si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Virgin Records
 


Podoby džezu 5. 2. 2017

03.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Táto skutočnosť si logicky vyžiadala možnosť porovnania ich kvality a obľúbenosti. Pred piatimi rokmi vznikla súťaž o najlepší slovenský džezový album roka pod názvom Esprit a má dve sféry hodnotenia. Hlasovanie verejnosti a hodnotenie odbornej poroty. V relácii Podoby džezu postupne predstavíme všetky zúčastnené albumy a ich interpretov. Rádio Piešťany je oficiálnym mediálnym partnerom ankety Esprit 2016 o najlepší slovenský džezový album roka.

Prvé februárové Podoby džezu budú aj o džezovej legende. Americký saxofonista Stan Getz sa narodil 2. februára 1927. Jeho život a dielo je vážnou kapitolou svetových dejín džezu. Legendárny hudobník, skladateľ a vedúci mnohých úspešných džezových formácií prešiel viacerými obdobiami vývoja džezu, ktoré sám ovplyvnil. Výrazne sa postaral o šírenie latino štýlu džezovej hudby zvanej bossa nova.

Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany pri relácii Podobu džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Carlos Santana and John McLaughlin - Love Devotion Surrender

03.02.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Love Devotion Surrender, ktorý v roku 1973 vznikol ako spolupráca svetoznámych gitaristov Carlosa Santanu a Johna McLaughlina. Predstavuje poctu džezovému saxofonistovi Johnovi Coltranovi a skladá sa z piatich Coltranových skladieb. Hudobníci na albume poňali Coltranovu tvorbu vlastným štýlom a poslucháčom ponúkli jedinečnú fúziu džezu, rocku a hudby Latinskej Ameriky.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 29. 1. 2017

27.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Technické vymoženosti dávajú priestor aj na šírenie dobrej hudby. Podoby džezu na Rádiu Piešťany vychádzajú pri skladbe programu z hodnoty a umeleckej úrovne slovenského džezu. Portál Jazz.sk pripravuje už piaty ročník ankety o najlepší džezový album roka Esprit 2016. Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutoční 30. apríla. My si v Rádiu Piešťany predstavíme všetkých účastníkov tejto hodnotnej ankety. Cenu poroty Esprit za najlepší džezový album roka vyberie medzinárodná odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti džezu, v ktorej má Rádio Piešťany svoje zastúpenie. V nedeľu 22. januára oslávi 77. narodeniny nemecký kontrabasista Eberhard Weber.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - Sorcerer

27.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sorcerer od slávneho amerického džezového trubkára Milesa Davisa, ktorý originálne vydalo v roku 1967 vydavateľstvo Columbia. Na albume môžeme počuť zmes post bopu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť zvyšok formácie v zložení Herbie Hancock a Chicka Corea na piane, Dave Holland na base, mladého bubeníka Tonnyho Williamsa a, samozrejme, tenorsaxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zoskupenie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré dodnes patria k vrcholu džezovej hudby vôbec a Sorcerer je nepochybne jedným z nich.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 24 47 70 93 Dopredu »