Archív článkov

Podoby džezu 16. apríla 2017

13.04.2017, Kategória: Piešťanský denník

Magické výročie sa snúbi aj s konkrétnym tvorcom histórie džezu. Ella Fitzgerald, speváčka s neopakovateľnými danosťami, sa narodila v apríli pred sto rokmi. Vydavateľstvá na celom svete sa predbiehajú v zverejnení hudobných a knižných svedectiev o živote a diele jednej z najväčších osobností džezovej histórie. My sa s úctou a rešpektom budeme v našej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany venovať tejto fenomenálnej umelkyni. Už budúci týždeň si zahráme jej najvzácnejšie nahrávky, ktoré strhnú so sebou lavínu známych osobností, interpretov a tvorcov džezu.

V nedeľnej relácii predstavíme nový album minuloročnej víťazky ankety Esprit Sisy Michalidesovej a spýtame sa na jej predstavy o budúcnosti slovenského džezu. Budeme sa zaoberať koncertmi na piešťanskej pôde, na ktorých sa v mesiaci apríl v Kursalone predstavia Ludo Kurucz, Dáša Libiaková, Vladimir Kostadinovič a Tomáš Gajlík. Rádio Piešťany bude tam a bude vás o ich priebehu i v rozhovoroch s protagonistami informovať.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Arvo Pärta - Tabula Rasa

13.04.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Tabula Rasa od slávneho estónskeho skladateľa Arvo Pärta. Arvo je v súčasnosti jeden z najhranejších autorov modernej vážnej hudby, pričom Tabula Rasa jednoznačne patrí k jeho najzásadnejším dielam. V roku 1977 napísal trojicu diel, ktoré mali definovať svoj vlastný štýl a ukázať jeho budúce hudobné smerovanie. Fratres, Cantus pre Benjamina Brittena a Tabula Rasa. To sú diela, ktoré sa preslávili na západe, tri diela, ktoré sú stále považované za to najlepšie, a tri diela, ktoré sa objavujú na albume Tabula Rasa, ktorý v roku 1984 vydalo vydavateľstvo ECM.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.Adam Kvasnica

zdroj: ECM


Podoby džezu 26. 3. 2017

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu prezentujú nominované albumy ankety Esprit 2016. Rádio Piešťany je oficiálnym partnerom piateho ročníka významnej hudobnej udalosti, ktorej sa zúčastňuje 22 interpretov. V doterajšom trvaní ankety najviac! Široký záujem verejnosti potvrdzuje každoročne aj účasť na hlasovaní v ankete Esprit. Hlasovanie verejnosti bude trvať od 30. marca do 21. apríla.

V budúcej relácii Podoby džezu v nedeľu o 20. hodine si spravíme rekapituláciu nominovaných albumov ankety. Pripomenieme si všetky albumy v abecednom poradí tak, ako budú zoradené k hlasovaniu na internetovom portáli jazz.sk.

V pravidelnej rubrike aktuality a informácie vám povieme, čo je nové na domácej i zahraničnej džezovej scéne. Sledujeme aj piešťanskú scénu - v stredu hrá v Kursalone Swing Q s Dášou Libiakovou a v piatok Radovan Tariška a Andreas Várady Family Trio. A my budeme pritom.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Carlos Santana

24.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Caravanserai od svetoznámeho mexického gitaristu Carlosa Santanu. V poradí štvrtý štúdiový album, ktorý vyšiel v roku 1972, sa stretol s rovnakým kritickým a komerčným úspechom ako predchádzajúce tri a zo Santanu urobil jednu z najuznávanejších postáv elektrickej gitary. Po hudobnej stránke ide o pokračovanie úspešného modelu z predchádzajúcich albumov, ktorý na tomto vygradoval do excelentnej polohy. Santana tu oslovuje fanúšikov rôznych žánrov, pričom mieša vplyvy džezu, rocku, latina, kubánskej a africkej hudby, a to všetko v dokonalej symbióze. Nájdeme tu silne rytmické skladby, ale aj pomalšie kúsky, avšak s veľmi silným rockovým feelingom, ktorý dopĺňa latinská rytmika s bluesovými a džezovými ingredienciami, silne okorenená nádhernými gitarovými sólami a bublajúcimi varhanmi.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 19. 3. 2017

17.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobnú kvalitu predstavuje aj anketa Esprit 2016, v ktorej hľadáme najlepší džezový album roka. Rádio Piešťany je mediálnym partnerom tejto významnej udalosti. V relácii Podoby džezu sa venujeme už piaty týždeň nominovaným albumom. Doteraz sme predstavili sedemnásť albumov, ktoré v minulom roku obohatili prostredníctvom rôznych vydavateľstiev slovenskú džezovú scénu. Ostáva ešte päť zaujímavých nahrávok rôznych orchestrov a sólistov.

V nedeľu 19. marca to bude skupina Five Gentlemen, Hanka Gregušová a Ondrej Kajňák, Eugen Botos s kapelou Finally, a klavirista Ján Hajnal. Odborná porota ankety Esprit 2016 má svoju povinnosť za sebou, pretože ich úlohou bolo odovzdať hodnotenie do 1. marca. Hlasovanie verejnosti na internetovom portáli jazz.sk sa začne už tento týždeň a o jeho trvaní vás budeme informovať prostredníctvom Rádia Piešťany.

Novinkou vysielacej štruktúry Rádia Piešťany je reprízovanie relácie Podoby džezu vždy v stredu o 23. hodine. V premiére sa táto relácia vysiela v nedeľu o 20.00 h a na stretnutie pri jej počúvaní sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Ananda Shankar and his Music

17.03.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Ananda Shankar and his Music od priekopníka tradičnej indickej hudby Ananda Shankara. Shankar experimentuje so zvukom a vytvára jedinečný náhľad do bohatej indickej hudobnej kultúry. Hudobníci na albume kombinujú indickú psychedéliu s vplyvmi zo západu a odstraňujú tak všetky hudobné bariéry. Na prvej strane dosky môžeme počuť indické rockové a funkové rytmy, na druhej je prevaha psychedelickej hudby najmä vďaka sitare, tradičnému indickému hudobnému nástroju.


„Hudba je oblasť, kde sa mladšia generácia môže zjednotiť a pracovať v harmónii na vytvorení melodického sveta, v ktorom môžu hudobníci a ich poslucháči nájsť spoločnú útechu, pokoj a radosť. Spojenie indických melódií so západnou harmóniou smeruje k vytvoreniu nadčasovej hudby, ktorá je lahodná uchu, upokojujúca pre dušu a potešujúca pre srdce,“ týmito slovami sa A. Shankar pokúšal vystihnúť krásu, ktorá je zachytená na albume Ananda Shankar and his Music.

Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

Adam Kvasnica
 

zdroj: His Master‘s Voice
 


« Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 25 49 72 96 Dopredu »