Hudobný tip: Miles Davis - Kind of Blue

Dátum: 13.11.2015, 8:13, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Kind of Blue od amerického džezového trumpetistu a hudobného génia Milesa Davisa. Tento legendárny štúdiový album nahratý v roku 1959 patrí podľa väčšiny hudobných kritikov k najlepším džezovým albumom všetkých čias. Kind of Blue je nadčasovým dielom, v ktorom sa stretla hviezdna zostava svetovo uznávaných džezmenov. Okrem lídra skupiny M. Davisa môžeme na albume počuť altsaxofonistu Cannonballa Adderleyho, tenorsaxofonistu Johna Coltrana, pianistu Billa Evansa, basistu Paula Chambersa a bubeníka Jamesa Cobba.
Ako bolo Milesovým zvykom, pred nahrávaním nemala kapela takmer žiadne skúšky a hudobníci mali len obmedzenú predstavu o tom, čo vlastne majú nahrávať. Davis im rozdal len kusy popísaných papierov so stupnicami a melodickými líniami. Práve veľké množstvo improvizácie a voľnosť, ktorú hudobníci na albume dostali, umožňovali každému uplatniť svoj vlastný spôsob hry, a teda hrať v polohe, ktorá im najviac vyhovuje.
Presvedčiť sa o tom, že Kind of Blue je naozaj jeden z najlepších džezových albumov, sa môžete už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica