V prípade krízovej situácie je tu Rádio Piešťany

Dátum: 18.08.2011, 13:44, Kategória: Piešťanský denník

Určite sa v stredu podvečer dostala správa o poplachu a o údajnom zvýšení radiácie aj k vám, prípadne ste sami zažili hučanie sirény, či hlásenie miestneho rozhlasu o poplachu.

Zistilo sa, že došlo k chybe pri servise systému varovania Atómových elektrární Jaslovské Bohunice. Hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová spresnila, že pri modernizácii systému varovania a vyrozumenia, ktorý zahŕňa 330 sirén v okruhu 21 kilometrov od Jaslovských Bohuníc, došlo k chybnému prepojeniu. Vedenie Slovenských elektrární čaká vysvetlenie od dodávateľa prác.
   Sirény sa ozvali pred sedemnástou hodinou, vzápätí bola pre preťaženosť nedostupná tiesňová linka 112 aj policajná linka 158. Starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová agentúre SITA povedala, že obyvateľov obce budú o príčinách vyhlásenia všeobecného ohrozenia informovať obecným rozhlasom. Podobne chcú postupovať aj ďalší oslovení starostovia. 

Piešťany však miestny rozhlas nemajú, pre svoj štatút kúpeľného mesta. Rádio Piešťany pri svojom vzniku dostalo za svoje poslanie aj túto úlohu, že v prípade vzniku výnimočnej situácie, bude ľudí informovať prostredníctvom svojho vysielania. Nie každý má prístup k internetu, či k televízií a v takýchto situáciach je napristúpnejšie médium práve rádio, ktoré má doma asi každý. Rádio majú ľudia aj v autách, prípadne malé prenosné rádia, fungujúce na baterky, nezávyslé od elektrickej energie sa nachádzajú asi v každej domácnosti, tým dávajú možnosť ľudom počúvať informácie v každej situácií. Preto aj naše Rádio Piešťany včera podvečer, prerušilo hudobné vysielanie a vysielalo oznam, ktorý ľudí informoval o vzniknutej situácií, čím nahradilo chýbajúci miestny rozhlas.

Mesto Piešťany, ale i mestá Vrbové, Hlohovec, Trnava a prilahlé obce, sú pokryté kvalitným signálom Rádia Piešťany, ale sú taktiež najbližšími mestami a obcami v blízkosti jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Preto pri vzniku výnimočnej situácie vás Rádio Piešťany bude informovať o aktuálnej situácií, keďže toto rádio je jediné v tomto regióne.